CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, NEREDE KALMIŞTIK
Siyaset
2017-05-21 14:56

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, NEREDE KALMIŞTIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, bin 370 delegenin imzasıyla Genel Başkanlığa tek aday gösterildi.

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi için delegeler ve partililer Ankara Spor Salonu'na geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 998 gün aradan sonra yeniden genel başkan olacağı olağanüstü kongrede, Erdoğan'ın 'Rabia' olarak nitelenen seçim meydanlarındaki ünlü sloganı, 'Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' de partinin temel amaçları arasında tüzüğe giriyor. Partililer sabahın erken saatlerinden itibaren salonu doldurdu. Divan Başkanı Hayati Yazıcı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 11.30'da kongrenin düzenleneceği salona gelerek dışarıda bekleyen partililere seslendi. Erdoğan, "Değerli yol arkadaşım, Genel Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, sevgili yol arkadaşlarım sizleri 998 gün sonra en kalbi duygularla selamlıyorum. Fiili bir ayrılığımız vardı ama bugün yine sizlerle beraberiz" dedi. Erdoğan 1370 delegenin imzasıyla AK Parti Genel Başkanlığı'na tek aday olarak teklif edildi.

TEK ADAY GÖSTERİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bin 370 delegenin oyuyla AK Parti Genel Başkanlığına tek aday gösterildi.

Ankara Spor Salonu'nda yapılan AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkanlık için aday belirleme süreci tamamlandı.

Divan Başkanı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlık adaylığı için bin 370 delegenin imzaladığı teklifin kendilerine ulaştığını bildirdi.
ERDOĞAN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 998 gün sonra AK Parti'nin başına geçeceği 3. olağanüstü kongre için programın yapılacağı Ankara Arena Spor Salonuna geldi. Erdoğan'ın salona giriş yaptığı an sabah saatlerinden itibaren salonu ve önündeki alanları dolduran kalabalık Cumhurbaşkanı'nı coşkuyla karşıladı.

Erdoğan'ın bu karşılama karşısında duygulu olduğu gözlenirken salondaki birçok partilinin gözyaşlarını tutamaması dikkat çekti.
DOMBRA MÜZİĞİ EŞLİĞİNDE KARŞILANDI

Salona girmeden önce, dışarıda bekleyen yüz binlerce AK Partiliye hitap eden Erdoğan'ı, salona girdiğinde ise Dombra müziği eşliğinde binlerce insan karşıladı.

SALONA BİRLİKTE GİRDİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, ile Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım birlikte salona girdiler. Platformdan partilileri birlikte selamladılar.
ERDOĞAN'I YILDIRIM VE PARTİLİLER KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Küllyesi'nden ayrılarak Ankara Arena'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, salona önce ulaşan Başbakan Binali Yıldırım ve partililer çiçeklerle karşıladı. Karşılamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, salon dışındakilere kısa bir konuşma yaptı.

ERDOĞAN: “KAPI KAPI DOLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Değerli yol arkadaşım, genel başkanımız sayın Binali Binali Yıldırım Bey, sevgili yol arkadaşlarım sizleri 998 gün sonra en kalbi duygularla selamlıyorum. Fiili bir ayrılığımız vardı ama bugün yine sizlerle beraberiz. Sevgili yol arkadaşlarım sizlerin heyecanı heyecanımızdır. Sizlerin coşkusu coşkumuzdur. Sabah 04.00'den itibaren sizler buradasınız. Bu 3. olağanüstü kongredeki heyecanı paylaşmak üzere buradasınız. İzmir'den gelen bir midibüste malesef bir kazanın olması bizleri üzdü. Allah'a hamdediyoruz herhangi bir ölü söz konusu değil, yaralılarımıza şifalar diliyoruz. Kardeşlerim, içeride bunalan bir hava var. O havayı bir an önce inşallah rahatlatalım istiyorum ve siz kardeşlerime bu uzun yolculukta, uzun ince bir yoldayız dedik ya, gidiyoruz gündüz gece dedik ya, inşallah gündüz gece yürümeye devam edeceğiz. Ve emaneti bugünlere kadar taşıyan değerli yol arkadaşım, gönüldaşım Binali Yıldırım Bey'e de tekrar huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Fakat sizler de biraz sonra izleyeceksiniz. Bakın önümüzde 2019 var. Mart'ında yerel seçimler, Kasım'ında parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerimiz var. Durmak yok, çok çalışacağız, tevazuyu elden bırakmayacağız. Bizim kapı kapı dolaşma geleneğimiz var. Gerek hanım kardeşlerim, gerek gençler, gerek ana kademe çok çalışacağız. Ve üzerimizdeki spekülasyonları evet sandıkta cevabını vererek yine yok edeceğiz. Sizleri daha fazla bekletmeden içerideki kardeşlerinizle ekranda buluşturalım istiyorum. Hepinize en kalbi duygularla eşlerimiz adına şükranlarımızı sunuyorum, Allah yâr ve yardımcınız olsun diyorum.
YILDIRIM: HOŞGELDİNİZ GENEL BAŞKANIM, LİDERİM

Sayın Cumhurbaşkanım, saygıdeğer liderimiz, saygıdeğer hanımefendi sevgili yol arkadaşlarım hoşgeldiniz, safalar getirdiniz. AK Parti kongreleri bir şölendir, bir bayramdır. İşte güzel bir bayramı bugün birlikte yaşıyoruz sayın Cumhurbaşkanım. AK Parti teşkilatının mensupları olarak hasretin vuslata dönüştüğü anı yaşıyoruz. Hoşgeldiniz sayın genel başkanım, hoşgeldiniz sayın liderim.

Değerli kardeşlerim kongremize başlayacağız, burada sözlerimi tamamlıyorum ve hepinize sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.

ARINÇ VE DAVUTOĞLU KONGREDE      

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılmadığı kongrede, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bülent Arınçda yerini aldı.

ABDULLAH GÜL GELMEDİ AMA MESAJI OKUNDU

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha önce katılmayacağını açıkladığı AK Parti 3. Olağanüstü Kongresine mesaj gönderdi. Abdullah Gül'ün mesajını Divan Başkanı Hayati Yazıcı okudu.

İşte Gül'ün mesajı:

"Değerli gönüldaşlarım, kıymetli delegeler, fedakar ve cefakar çalışmalarıyla partimizi daima zafere ulaştıran teşkilat mensubu kardeşlerim, arkadaşlarım, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 3. Olağanüstü Kongresi'nin memleketimiz, Türk demokrasisi ve kutlu davamız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.14 Ağustos 2001'de o günkü arkadaşlarımızla birlikte kurduğumuz AK Parti, 16 yıllık zaman sürecinde ülkemizde pek çok tabuları yıkmış, kronik sorunlara çözüm üretmiş, siyasi, ekonomik ve sosyal konularda çoklu reformlarla halkımıza çok büyük hizmetler yapmıştır.

'AK PARTİ'NİN KURULUŞ FELSESİ'NE VURGU YAPTI

Son yıllarda içeriden ve dışarıdan kaynaklanan ekonomik, sosyal ve siyasi sıkıntılara ilaveten ülkemizin bekasını doğrudan tehdit eden güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kaldığımız olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz. Bu yılların geride bırakılabilmesinin ve Türkiye'nin yeniden geleceğe güvenle bakabilmesinin AK Parti'nin kuruluş felsefesindeki özgürlükçü anlayış ve evrensel demokratik standartlara dayalı politika ile mümkün olacağını düşünüyorum. Bu duygularla kongremizin hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinize başarılar diliyorum"
HALİSDEMİR'İN ÖZEL MİSAFİR OLARAK DAVET EDİLDİ

15 Temmuz'un seyrini değiştiren ve darbe girişimi sırasında şehit olan Ömer Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir kongreye özel misafir olarak davet edildi.

 

BAHÇELİ'YE BÜYÜK JEST

"Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" sloganıyla düzenlenen Kongre'de yayınlanan filmde MHPGenel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yer alması dikkati çekti.AK Parti'nin kuruluşundan bugüne gelinen sürecin ele alındığı filmde; Bahçeli'nin 7 Ağustos'taki tarihi Yeni Kapı mitingindeki konuşma anından ve 16 Nisan referandumu öncesinde Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmelerden 3 ayrı görüntü yer alması dikkat çekti.

"UZUN İNCE BİR YOLDAYIM" EŞLİĞİNDE VİDEO

Erdoğan çifti, dışarıdaki konuşmanın ardından salona girdi. Erdoğan'ın yerini almasının ardından, kongrenin açılışı yapıldı. Erdoğan'ın siyaset hayatı sinevizyonla anlatıldı. Erdoğan'ın salona girişi öncesinde salon ışıklarının bir bölümü söndürülürken, partililerin cep telefonlarının ışıklarını yaktıkları görüldü. "Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" temasını taşıyan kongrede, Cumhurbaşkanı Erdoğan salona gelmeden önce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından Cumhurbaşkanlığına kadar geçen süreyi anlatan video film, halk ozanı Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsü eşliğinde salondakilere izlettirildi. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre salon dışında yaklaşık 80 bin katılımcı kongreyi izlemek üzere toplandı.
TEZAHÜRATLARLA SALONA YÜRÜDÜLER

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi için delegeler ve partililer Ankara Spor Salonu'na geldi. Kongre için binlerce partili, sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Spor Salonu önünde toplandı. Ankara dışından otobüslerle gelen partililer, Atatürk Kültür Merkezi alanından tezahüratlar eşliğinde kongrenin düzenleneceği salona kadar yürüdü.
KUMANYA VE SU SERVİSİ YAPILDI

Spor salonu önünde ve çevresinde bekleyenlere kumanya ve su servisi yapılırken partililer, emniyet kontrol noktalarında yapılan aramanın ardından salona alındı.

ÇADIR VE DEV EKRANLAR KURULDU

Salona giremeyen partililer için dışarıda çadır ve dev ekranlar kuruldu.

Salon içinde ve dışında AK Parti seçim şarkıları çalınırken, partililer şarkılara eşlik etti ve tezahüratlarda bulundu.
ATATÜRK, ERDOĞAN VE YILDIRIM POSTERLERİ YER ALDI

Dev Türk bayrağı asılan salonda, Gazi Mustafa Kemal AtatürkCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın posterleri yer aldı.
PANKARTLAR DİKKAT ÇEKTİ

"Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Yürüyeceksin... Gençler yürüyecek arkandan", "Millete efendilik için değil millete hizmet için varız", "Hep birlikte yeni hedeflere", "Değişimin lideri, milletin partisi", "Kutlu dava, güçlü Türkiye", "Sağlam irade, güçlü Türkiye" pankartları asıldı.

15 TEMMUZ ŞEHİDİ OLÇAK VE OĞLU UNUTULMADI

Salonda 15 Temmuz'da şehit olan Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok da unutulmadı. Dev posterlerinin altına "vatan size minnetar" yazıldığı görüldü.

Başbakan Yıldırım, Partililere Son Kez Genel Başkan Olarak Seslendi: Özlenen An Geldi

AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi'nde konuşan Başbakan Yıldırım, "Bugün günlerden vuslat. Rabbime hamdolsun. İşte özlenen, beklenen an geldi. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan bugün yeniden aramızda." dedi.

Başbakan Binali YıldırımAK Parti 3. Olağanüstü Kongresi'nde konuştu. Başbakan Yıldırım, "Bugün günlerden vuslat. Rabbime hamdolsun. İşte özlenen, beklenen an geldi. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan bugün yeniden aramızda. Hoşgeldin sayın Cumhurbaşkanım. Saygıdeğer hanımefendi hoşgeldiniz, şeref verdiniz." açıklamasında bulundu.

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle;

"Sayın Cumhurbaşkanım, aradan geçen 998 gün boyunca bizi manevi olarak asla yalnız bırakmadınız. Bize verdiğiniz güç ve destek için şükranlarımızı sunuyoruz. Ne mutlu bizlere ki, hep yapıbaşımızda olan bir liderle yol arkadaşlığı yaptık. Ne mutlu bizlere ki, aydınlık Türkiye'nin mimarı, kutlu yürüyüşün lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşlarıyız. AK Parti meşalesini ateşleyen bu ışığı yakan değerli kurucular kurulu üyelerimiz, partimizin lokomotifi, bu kutlu davanın yükünü omuzlarında taşıyan çok değerli Merkez Karar Yürütme Kurulu üyelerimiz. Ülkemizin kalkınması, büyümesi için, saygın ülkeler arasında yerini almasını sağlayan bütün Meclis Başkanlarım, Başbakanlarım, Bakan arkadaşlarım, milletimizin temsilcisi, sesi, yüreği, vicdanı olan çok değerli milletvekilleri arkadaşlarım, partimizin belkemiği, teşkilatlarımızın çok değerli mahalle temsilcileri, belde temsilcileri, ilçe başkanları, il başkanları, yöneticileri, yerel kalkınmanın mimarı belediye başkanlarımız, belediye meclis üyelerimiz, ilg genel meclis üyelerimiz, siyasete zerafet ve değer katan kadın kollarımızın çok değerli mensupları kongremize hoşgeldiniz sefalar getirdiniz.

"AK PARTİ HER DAİM GENÇ KALACAK, DİNAMİK OLACAK"

Partimizin enerjisine enerji katan gençlik kollarımızın sevgili başkanları, Gençlik Kolları Teşkilatımızın mensupları, sizler sayesinde AK Parti her daim genç kalacak, dinamik olacak. Sizlere de hoşgeldiniz diyorum. Yurt içinden ve yurt dışından kongremize gelerek bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmayan bütün misafirlerimiz, siyasi partilerin değerli temsilcileri, ayrıca kongremize gösterilen çok yoğun ilgi nedeniyle bizleri bu salon dışında izlemek zorunda kalan gönüldaşlarımız hepiniz hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz. Bu önemli günümüzde bizleri yalnız bırakmayarak kongremizin vatandaşlarımıza ulaşmasını sağlayan değerli basın mensupları sizler de hoşgeldiniz. Ekranları başında bizleri izleyen aziz vatandaşlarımızı ve bütün konuklarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bu vesile ile teşkilatlarımızın her kademesinde görev yapmış, hakkın rahmetine kavuşmuş kardeşlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum. Partimizin 3. Olağanüstü Kongresinin başarılı geçmesini, milletimize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum. Bizim kongremiz bayramdır. Her kongre büyük Türkiye şölenidir.

"DEĞİŞİMİN LİDERİ İLE MİLLETİN PARTİSİNİ BULUŞTURUYORUZ"

Bu salonda değişimin lideri ile milletin partisini bir kez daha biraraya getiriyoruz. AK Parti demek bu ülkeye bu millete hizmet demektir. Sizler bu erdem zincirinin birer halkasısınız. Bildiğiniz gibi mubarek üç aylar içerisindeyiz. Ellerin semaya, dillerin duaya, gönüllerin Mevlaya yöneldiği Ramazan ayı yaklaştı. Ülkemize ve tüm İslam alemine Ramazan'ın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ramazan kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma demek. Buradan siz kardeşlerimize, teşkilatıma, yol arkadaşlarıma sesleniyorum. Bu ayın maneviyatından, bereketinden feyz alarak gece gündüz vatandaşlarımızla hemhal olmanızı istiyorum. AK Parti'nin 2001 yılında başlayan kutlu yürüyüşü meşakkatli, zorluklarla dolu oldu.

"KADERİN ÜZERİNDE KADER OLDUĞUNU UNUTTULAR"

Aramıza nifak sokmak isteyenler, bizi bize düşürmek isteyenler olmadı mı, oldu. Kaderin üzerinde de bir kader vardır, işte onlar bunu unuttular. Büyük kongrelerini iktidar partisi olarak yapan AK Parti'nin neferleriyiz. AK Parti ilk günden beri ilkeleriyle varoldu, varolmaya da devam edecek. Kuruluş ilkelerimiz çok açık: Milli irade tek belirleyici güçtür. Bu gücün üzerinde güç tanımayız. Farklılıklarımızı zenginliğimiz kabul eder, her görüşe, inanışa saygı duyarız. İçeride ve dışarıda güçlü olmanın adalet ve kalkınmayla mümkün olacağına inanırız. Memleket sevdasıyla yola çıktık, bu sevdayla yola devam ediyoruz. Partimizle milletimiz arasındaki gönül bağı her geçen gün daha güçlenmiş, her geçen yıl güven tazelemiştir. Bizim partimizde makam, mevki derdi olmaz. Partimiz milletin derdiyle dertlenir, milletin derdine derman olur.

"AK PARTİLİ OLMAK ŞEHİDİNE FATİHA GAZİYE HÜRMETTİR"

Demokrasiyi 'yeter söz milletindir' diye özetleyen Menderes'ten günümüze kadar uzanan, demokrasiyi taçlandırmış partinin adı AK Parti'dir. AK Partili olmak ülkemizin şanlı tarihiyle övünmek, bugünlerden yarınları hayal etmektir. AK Partili olmak Alparslan'dan Osman Bey'e, Fatih'ten Kanuni'den Gazi Mustafa Kemal'e veren tarih geçmişinden ilham almaktır. Samsun'da yakılan meşaleyi yarınlara taşımaktır. Şeyh Edebali'nin devlet terbiyesini, "insanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışını özümsemektir. Kibirden uzak olmak, tevazu sahibi olmak AK Partili olmaktır. AK Parti'de hesabilik değil hasbilik esastır. Bizi biz yapan değerler işte bunlardır. AK Partili olmak şehidine Fatiha göndermek gazisine hürmet etmektir.

"EMİN OLUN Kİ YARINIMIZ BUGÜNÜMÜZDEN ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK"

AK Partili demek tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devletin bekçisi olmaktır. Bu kutlu yürüyüşe 2001 yılında kurcu liderimizle beraber çıktık. 16 yıl içerisinde AK Partimizde farklı sorumluluklar alarak ülkemize, milletimize hizmet etme şerefine nail olduk. Bizi bu sorumluluklara layık gören liderimize, yol arkadaşlarımıza ve milletime şükranlarımı sunuyorum. Üstlendiğimiz görevlerde sizlerin güvenini boşa çıkarmamak için canla, başla gayret gösterdik. İnşallah bundan sonra da liderimizle sayın Cumhurbaşkanımızla ve siz gönüldaşlarımızla elele milletimize daha büyük hizmetleri inşallah yerine getireceğiz. Emin olun ki, yarınımız bugünümüzden çok daha güzel olacak.

"BİR GECEDE DEMOKRASİ ZAFERİ YAZDINIZ"

Bize oynanan oyunları sizlerle birlikte milletimizle birlikte bozduk, bozmaya da devam edeceğiz. 15 Temmuz gibi karanlık bir geceyi, bir işgal girişimini yaşadık. Asker kılığına girmiş, gözü dönmüş teröristler milletimizin ülke savunması için ödediği vergilerle alınan tank, helikopter, uçaklarla milletin üzerine bombalar yağdırdılar. Egemenliği milletten almak için TBMM'yi bombaladılar. Cumhurbaşkanımızın millete yaptığı ülkenize, demokrasiye sahip çıkın mesajıyla milyonlar oldunuz, meydanlara indiniz. Bir gece içinde demokrasi destanı yazdınız. Kahraman Türk milleti bir kez daha yedi düvele kendini, kim olduğunu gösterdi. Tankların altına yatan, kurşunlara göğsünü siper eden, milletin elinden ayyıldızlı bayrak düşmedi, ezanlar salalar dinmedi. Bayrağımıza, milletimize, devletimize sahip çıkarken şehit olan bütün kardeşlerimizi buradan bir kez daha rahmet ve şükranlar anıyor, gazilerimize hayırlı ömürler diliyorum.

"MÜCADELE SİLAHLARIN ÜZERİNE BETON DÖKÜLÜNCEYE KADAR SÜRECEKTİR"

FETÖ, bölücü terör örgütü, DEAŞ ve bütün terör örgütleriyle mücadele bizim istiklal ve istikbal meselemizdir. Bu mücadelemiz aynı kararlılıkla devam edecektir. Ancak mücadeleyi yaparken merhametle değil adaletle davranmaya devam edeceğiz. Bunu yaparken mağduriyet oluşmaması için gerekli titizliği de göstereceğiz. Buna rağmen mağdur olduğunu öne sürenlerin itirazlarını da en titiz şekilde değerlendirecek yasal düzenlemeleri yaptık, hayata geçirdik. Kurulmuş olan İtirazları İnceleme Komisyonları bütün başvuruları titizlikle değerlendirecek, bu komisyon aynı zamanda itiraz sahiplerine yargı yolunu da açmış olacak. Dünyada en az üç terör örgütüyle mücadele eden başka bir ülke yoktur. Teröre destek veren, kolkola giren kim varsa er ya da geç kaybedecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi bu mücadele silahların üzerine beton dökülünceye kadar sürecektir.

"BÖLGEDE TÜRKİYE OLMADAN MASA KURULAMAZ SİYASET ÜRETİLEMEZ"

Bölgedeki mücadelemiz henüz bitmemiştir. Burada Türkiye olmadan masa kurulamaz, siyaset üretilemez. PKKPYDYPG'yi artık bütün dünya biliyor. Kendileri de inkar etmediği bu gerçeğin dost bildiğmiiz ülkeler tarafından artık görülmesini bekliyoruz. Terörü teröristle yok edemezsiniz. Milletin ve vatanın birliği için mücadele eden bu uğurda hayatını kaybeden bütün şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanım sevgili AK Partililer, partimiz her dönemde her zorlukta her şartta dimdik ayakta kaldı, kalmaya devam edecek. Bu ülke için canını vermeye hazır liderimizin siyasi yasaklı yapılmaya çalıştığı günleri unutmadık. Partimizin kapatılmaya çalıştığı günler hafızamızda. Kumpasları kurulan tezgahları unutmadık. Başkalarının unuttuğu bir şey var. Onlar milleti unuttu. Milleti küçümsedi, hafife aldı. Oysa ki, gerçekleri gören millet AK Parti'ye olan desteğini, güvenini bir an olsun eksiltmedi.

"SİZ ÖNCE TEMELİ SAĞLAMLAŞTIRIN!"

Ana muhalefet partisi demokrasinin vazgeçilmezidir. Olmazsa olmaz unsurudur. Ülkemiz o kadar sağlam ve istikrarlı bir iktidara sahip ki, bu temel unsurun eksikliğini millet hiç hissetmiyor. Onların iktidar anlayışı falan yok. Zaten Türkiye'nin bir ana muhalefeti de yok. Kendileri de bal gibi biliyor ki, Türk siyasetinin yaşadığı kısır çekişmelerinin çözümü anayasa değişikliğidir. Türkiye büyüyor, gelişiyor. Ama büyüyen Türkiye'ye bu elbise dar geliyordu. Türkiye ana muhalefete rağmen bu elbiseden kurtuldu, milletin dediği oldu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi halkoylamasıyla kabul edildi. Şimdi milletin kararını kabullenmişler. Daha şimdiden Cumhurbaşkanı adayı arama derdine düşmüşler. Yine tutturmuşlar, çatı aday, kapı aday. Siz önce temelinizi sağlamlaştırın. Temeli olmayanın çatısı da olmaz, kapısı da olmaz. Bu millet temeli olmayanın çatısını da bacasını da kapatır.

"O GECE GENÇLER ŞEHİT OLMA PAHASINA DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTI"

Gençliği kazanan geleceği kazanır. Sevgili gençler 18 yaşında seçilme imkanına kavuştunuz. Haklarınızı sonuna kadar takip edin. Sizin için ne yapsak azdır. Gençliği sadece vitrin çalışması olarak gören hiçbir zaman bu anlayışta olan parti olmadık. Gençlerimizin ülke meselelerine kayıtsız kaldığını söyleyenler 15 Temmuz'u unutmasınlar. O gece gençlerimizin şehit olma pahasına bayraklarına, demokrasilerine sahip çıktılar ve böyle düşünenleri mahçup ettiler. Burada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin hayata geçirilmesi için gerekli Anayasa değişikliği çalışmalarında verdiniz destekten dolayı bütün milletvekillerimize, teşkilatımızın her kademesindeki arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca MHPGenel Başkanı, önce ülkem ve milletim diyen ülkücü milliyetçi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

"TÜRK EKONOMİSİ ÇÖKECEK DİYENLERE İNAT..."

Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Orhangazi Tüneli, 15 Temmuz İstiklal Tüneli'ni hizmete aldık. Çanakkale 18 Mart Köprüsü'nün yapımına başladık. 15 Temmuz sonrası Türk ekonomisi çökecek diyenlere inat, ekonomimizi Avrupa ortalamasının üzerinde yüzde 2.9 oranında büyümesini gerçekleştirdik. Darbe sonrası ortaya çıkan durum ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler sonrası iş alemimizin olumsuz etkilenmemesi için gerekli tedbirleri hızlıca aldık. İstihdam seferberliği ilan ettik. 1 milyon üzerinde vatandaşlarımıza bugüne kadar iş, aş imkanı sağladık. İşsizlikle mücadelimize bundan sonra da kararlılıkla devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanım, değerli yol arkadaşlarım, sağlıkta dönüşümünde yeni bir aşamaya geçtik. Şehir hastanelerini hizmete almaya başladık.

"DEMOKRATİK VE EKONOMİK REFORMLARDAN HIZ KESMEYECEĞİZ"

Böyle bir coğrafyada güçlü olmak. Savunmada güçlü olmanın yolu da yerli ve milli olmaktan geçer. Biz millet için, memleket için siyaset yaptık. Memleketimizin, milletimizin haklı davalarını bugüne kadar savunduk, bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz. Bunun için önümüzdeki süreçte yine de terörle mücadele kararlılıkla sürecektir. Terörü Türkiye gündeminden çıkarmaya kararlıyız. Ekonomiyi daha da güçlendirecek, ülkemizin rekabet gücünü arttıracağız. Daha çok yatırım, daha çok üretim, daha çok ticaret stratejimizi sürdüreceğiz. Milletimizin refahını daha da arttırmak için gayret göstereceğiz. Bürokrasiyi azaltmak milletin beklediği hizmetleri hızlandırmak için gereken tedbirleri alacağız. Demokratik ve ekonomik reformlara hız kesmeden devam edeceğiz. Bunun ilk adımını attık, Başbakanlık makamını kaldırdık.

"MUHTAR BİLE OLAMAZ DEDİLER ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ"

Hiçbir dava adamı yoktur ki, kendisine 'muhtar bile olamaz' derken bir ülkenin kaderini değiştirecek, projelere imza atsın. Hiçbir dava adamı yoktur ki, kendisi ateş çemberine çekilmeye çalışırken milletin gönlüne taht kursun. İşte biz böyle bir adamının yol arkadaşıyız, Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşıyız. Milletle birlikte yeni hedeflerle milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'la yürümeye var mısınız? Türkiye 2023 hedeflerine kararlılıkla yürüyor. Bu kutlu yürüyüşle, ilk günkü aşkla, ilk günkü heyecanla ilerliyoruz. Hiçbir güç 2023, 2053 hedeflerinin hayata geçilmesine engel olamayacak. AK Parti demek güven ve istikrar, halka hizmet etmek, halka ve hakka hizmet demektir."

Erdoğan'dan Dönüş Kongresinde 'Teşkilatları Yenileyeceğiz' Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dönüş kongresinde yaptığı konuşmasında yeni dönemin şifrelerini verdi: Şimdi hedefimiz inşallah bu yıl sonuna kadar teşkilatlarımızda ciddi bir yenileşmeye gitmektir.

21 Mayıs 2017 Pazar 15:08

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Kongresi'nde yaptığı konuşmasında önemli bir mesaj verdi, tüm teşkilatların yeniden düzenleneceğini söyledi. Erdoğan, 3. Olağan Büyük Kongre'den sonra başlatılacak olan süreçle tüm teşkilatların değiştirileceğini ve 6 aylık süreç içinde teşkilatlardaki çalışmaların sona ereceğini belirtti. "Şimdi hedefimiz inşallah bu yıl sonuna kadar teşkilatlarımızda ciddi bir yenileşmeye gitmektir." sözleri salondan alkış aldı.

"TEŞKİLATLARIMIZI YENİLEYECEĞİZ" MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dönüş kongresinde yaptığı konuşmasında yeni dönemin şifrelerini verdi. Erdoğan "Şimdi hedefimiz inşallah bu yıl sonuna kadar teşkilatlarımızda ciddi bir yenileşmeye gitmektir. İnşallah bu olağanüstü büyük kongreyle beraber il, ilçe, belde teşkilatlarımızda süratle yenilenmeye gideceğiz. Ardından 6 aylık yol haritasını halkımızla paylaşacağız. 18-25 aralığındaki genç kadroların bugün nasıl ki, bu listede yer alıyorsa inşallah il, ilçe, belde teşkilatlarında 18-25 aralığındaki gençlerimizin yer alamsını istiyorum. Demokraside, ekonomide ülkemizin standartlarını çok daha yükseğe çıkaracak programını en kısa sürede detay olarak sizle paylaşacağız. Biz Türkiye'nin geleceğini bu kavramlar üzerinde inşa etmek için yola çıktık ve bugünlere geldik." dedi.

998 Gün Sonra Kürsüye Çıkan Erdoğan: Milletin Hayrına Olmayan Davranışımı Görürseniz Gereğini Yapın

998 gün sonra yeniden partililere seslenen Erdoğan, "Kardeşiniz Erdoğan'ın ülkesinin ve milletinin hayrına olmayan davranışını duyarsanız, gereğini yapın. Erdoğan'ın tüm hakları size helaldir." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 998 gün aradan sonra yeniden genel başkan olacağı bugünkü olağanüstü kongrede, bin 370 delegenin imzasıyla Genel Başkanlığa tek aday oldu. Partililere seslenmek üzere kürsüye gelen Erdoğan, bir süre partililerin tezahüratları nedeniyle konuşmadı.

Kadınlara özel olarak teşekkür eden Erdoğan'ın sözleri sık sık sloganlarla kesildi. Erdoğan, "O günü hatırlarsınız. 998 gün sonra yine aynı salonda, 'Evet, nerede kalmıştık' diyerek yeniden bir aradayız. O gün bunun bir Fatiha olduğunu söylemiştik." dedi.

FETÖ konusunda net mesaj veren Cumhurbaşkanı "Kendi milletine karşı ihanet içine giren kim olursa olsun gözünün yaşına bakmadan gereğini yerine getirmek sorumluluğumuzun icabıdır. İsterse babamın oğlu olsun karşısında yer alırım. Ucu en yakınlarımıza dokunursa bile bu mücadeleye destek vermeye çağırıyorum." dedi.

Millete de çağrı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan helallik isteyerek "Tayyip Erdoğan'ın milletinin hayrına olmayan bir icraatını bir sözünü duyarsanız, bugüne kadar yaptığı her şeyi bir kenara bırakın ve gereğini yapın. Böyle bir yanlışın içine düşen Tayyip Erdoğan'ın tüm hakları size helaldir. " dedi.

OHAL ile ilgili de konuşan Erdoğan, "Durum huzura kavuşuncaya kadar OHAL kalkmayacak" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

"Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Allah'ın selamı, rahmeti bereketi, hepinize, hepimize olsun. Partimizin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin tüm dost kardeşlerimizi için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ankara'ya hoş geldiniz diyorum.

"HANIM KARDEŞLERİM, SİZLERE AYRI BİR HİTABIM OLACAK"

AK Parti teşkilatında görev almış, genel başkanlarımıza, kurucularımıza, MKYK üyelerimize, bakanlarımıza, milletvekillerimize, il, ilçe belde başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza, üyelerimize, köy, mahalle temsilcilerimize burada ifade edemediğim tüm gönüldaşlarımıza şükranlarımı sunuyor, her birini ayrı ayrı selamlıyorum. Hanım kardeşlerim, sizlere ayrı bir hitabım olacak. Türkiye'de hanımları siyasetin asli unsuru haline getirmiş bir partinin kurucusu olarak ilk günden beri, siz hanım kardeşlerimle beraber yol yürüyor olmanın memnuniyeti ile şükranlarımı sunuyorum. Sizlerin emeğinin bu parti için ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyorum ve hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

"EN BÜYÜK TEŞEKKÜR MİLLETİMİZE"

AK Parti; yolu da, kaderi de, ülkemizle, milletimizle bütünleşmiş bir partidir. Bizim huzurumuz için görev yapan polislerimize teşekkür ediyorum. Terör örgütleri ile mücadelemize önemli katkı sağlayan korucularımıza teşekkür ediyorum. Hangi kurumda nerede görev yaparsa yapsın, milletimizin büyümesi için emek veren tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Tabii en büyük teşekkürü, en büyük takdiri 80 milyonun tamamıyla milletimiz hak ediyor.

"NEREDE KALMIŞTIK?' DİYEREK YENİDEN BİR ARADAYIZ"

Bize destek verdiği, en zor zamanda dahi yanımızda yer aldığı için milletimin her bir ferdine yürekten teşekkür ediyorum. 19 Mayıs'ı geride bıraktık, 8 gün sonra İstanbul'un Fethi'ni 564. yıl dönümüne ulaşacağız. Süleyman Şah'tan, Osman Gazi'ye, Fatih Sultan Mehmet Han'dan, Gazi Mustafa Kemal'e kadar tüm abide isimler rahmetle anıyorum. Bundan yaklaşık 3 yıl önce 27 Ağustos 2014'te yine bu salonda sizlere 'Her bitiş yeni bir başlangıçtır' diyerek, helalleşerek ayrılmıştık. Bu sadece hukuki bir ayrılıktı. Gönüllerimiz hiçbir zaman ayrı düşmedi. Sevinçlerimizi de hüzünlerimizi de hep tek yürek, tek kalp olarak yaşadık. İşte şimdi de tam 998 gün sonra yine aynı salonda, 'Evet, nerede kalmıştık' diyerek yeniden bir aradayız. Cumhurbaşkanlığına aday olurken bunun bir hatime değil Fatiha olduğunu, yeni bir başlangıç olduğunu ifade etmiştik. Bugün bir kez daha besmelemizi çekiyor, Fatihamızı okuyor, daha büyük hedefler için, daha çok çalışmak üzere yeni bir başlangıç yapıyoruz

"MİLLETİN DUDAKLARINDAN DÖKÜLEN DUALARA DEĞER VERDİK"

16 yıl önce çıktığımız kutlu yılda sadece Rabbimizden yardım, milletimizden destek talep ettik. Milletimizin dudaklarından dökülen hayır dualarına en az sandıktan kullandığı oy kadar değer verdiğimiz için güçlenerek, büyüyerek bugünlere geldik. Gönül kazanmayı oy kazanmaktan önemli gördüğümüz için onca saldırıya rağmen dimdik ayakta durabildik. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışına sıkı sıkıya sarıldığımız için tüm zor zamanlarımızda milletimizi yanımızda bulduk. Bu ülkede güvenlik kaygılarıyla demokrasi taleplerinin aynı anda karşılanabileceğini gösterebildiğimiz için tek parti olabildik. Kentinden köyüne, en mütena semtinden en mütevazı köşesine kadar ülkemizin tamamına hizmet ettik. Hangi il olursa olsun ulaştık, ayrımcılık yapmadık. Hepsine hizmet götürdük. Bundan sonra da götürmeye devam edeceğiz.

"HALA AK PARTİ NEDİR DİYE SORARLARSA İŞTE BUDUR"

Herkesi bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı haline getirdik. Türkiye'nin gücünün ve imkanlarının kendi vatandaşlarıyla birlikte dünyanın her yanındaki mazlumlara kucak açtığımız için nereye gitsek muhabbetle karşılanıyoruz. Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmış Türkiye idealinin kültürümüze, geçmişimez sahip çıkmakla olduğuna inandık. 16 yıl sonra hala AK Parti nedir diye soranlar varsa AK Parti işte budur. Büyük kongrelerimiz hasret giderme, parti organlarında görev alacak arkadaşlarımızı belirlemenin yanında muhasebe ve murakabe yapmanın da vesilesidir. Kuruluşumuzdan bu güne kadar 188 ay geçti.

"EKMEK, GAZYAĞI, BENZİN KUYRUKLARINI HATIRLAYIN"

AK Parti'yi kurarken isminden ve programından başlayarak partimizi her şeyiyle milletimize hizmetkâr olacak anlayışla dizayn ettik. Kuruluşu tepeden tabana doğru değil tabandan tepeye doğru gerçekleştirilmiş ilk ve tek parti AK Parti'dir. AK Parti milletin partisidir diyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana geçen 16 yılda milletimizin emanetinin hakkını vermenin gayreti içinde olduk. Normal demokratik düzen içinde faaliyete başlamasından 16 ay gibi kısa bir süre sonra çok güçlü bir şekilde iktidara gelen dünyada pek az bir örnek vardır. Milletimizin AK Parti'yi kısa sürede, güçlü bir şekilde sahiplenmesinin sebebini bizden önceki dönemlerde yaşanan hadiselere baktığımızda daha kolay anlayabiliriz. 1990'lı yıllarda ülkemizin demokrasisi, ekonomisi üzerinde oluşturulan o yıkıcı tahribatlar yol açmıştı. Üstüste yaşadığımız krizler sebebiyle ekonomimiz batmıştı. Benzin kuyruklarını, gazyağı, yağ, ekmek kuyruklarını hatırlayın.

"MİLLETİMİZ DEVLETİNİN VESAYETE DEĞİL KENDİSİNE HİZMET EDİLMESİNİ İSTİYORDU"

28 Şubat müdahalesinde demokrasimiz ağır yaralar aldı. Vesayetin kıskacındaki siyasi partilerin milli iradeyle irtibatları neredeyse tamamen kesilmişti. Devletle siyaset, siyasetle ahlâk arasındaki ilişki kirlenmişti. Bu yüzden milletimiz istikrar, güven, huzur istiyordu. Milletimiz inancından kıyafetine, dininden meşrebine her konuda özgürlük, hizmet, yatırım istiyordu. Çöp dağlarından geçilmeyen İstanbul'u hatırlayın. Hava kirliliğinden, susuzluğa mahkum olmuş İstanbul'u hatırlayın. Bunların çilesini yaşayanlar iyi bilir. Milletimizin yarınından kaygı duymak değil geleceğinden emin olmak istiyordu. Devletinin vesayet güçlerine değil kendisine hizmet edilmesini istiyordu.

"14 YILDA DEĞİŞMEYEN TEK PARTİ AK PARTİ GERÇEĞİDİR"

AK Parti milletimizin tüm bu taleplerinin, beklentilerinin, umutlarının bir tezahürü olarak ortaya çıkmıştır. İlk günden beri siyasetteki yerini hep milletin durduğu yer olarak tarif etmiştir. 3 Kasım seçimlerinde partimizin yüzde 34 oyla Meclis'te 365 milletvekilini elde ettiğinde milletimizin neredeyse tamamını rahatlamış, geleceğine ümitle bakmaya başladığını gördük. O günden bugüne her seçimde milletimizin bu umudunu tazeleyerek girdik. AK Parti'yi var eden de bu umuttur. Bu umudu diri tutmasıdır. 15 yılda Türkiye'nin gündemi, öncelikleri, sıkıntıları, beklentileri değişmiştir. Değişmeyen yegane şey tüm bunalrı karşılayan tek partinin AK Parti olduğu gerçeğidir. AK Parti demokrasinin, değişimin teminatı, reformun adresidir.

"BU YOLDA YORULANLAR OLDU YOLUNU KAYBEDENLER OLDU"

Sürekli hedeflerimizin çıtasını yükselttik. Kerameti hiçbir zaman kendimizde değil işin sırrının yaptığımız hizmetler olduğumuzun bilinciyle mücadeleden mücadeleye koştuk. Hep ilk günkü heyecanla çalıştık. Bu uzun, meşakkatli, sabır gerektiren yolculukta elbette yorulanlar oldu. Elbette yolunu kaybedenler oldu. Elbette çeşitli sebeplerle geride kalanlar oldu. AK Parti olarak bizim ne menzilimiz değişti, ne kararlılığımız eksildi ne de milletimizle aramızdaki rabıta zayıfladı. Rabbim ömür ve imkan verdikçe milletimize hizmet yolunda hep birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu kutlu, hayırlı bir yoldur. Çünkü bu kendimizle birlikte çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini de şekillendirecek bir yoldur. Onun için kim dönerse dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan.

"TAYYİP ERDOĞAN'IN BİR YANLIŞINI GÖRÜRSENİZ GEREĞİNİ YAPIN, SİZE HAKKI HELALDİR"

İster partimizi kapatmaya çalışsınlar, ister sokakların altını üstüne getirsinler, ister 15 Temmuz'da olduğu gibi canımıza kastetmeye çalışsınlar, ne yaparlarsa yapsınlar biz bu yoldan dönmeyeceğiz. Allah'a can borcumuzdan, milletimize hizmet borcumuzdan başka kimseye eyvallahımız yoktur olmayacaktır! Yarın milletimizin karşısında boynumuz bükük mahçup durmaktansa, bugün içeride ve dışarıda alçakların karşısına dimdik dikilir kaderimiz neyse ona rıza gösteririz. Ölümden öte yol olmadığını biliyoruz. Bugüne kadar Allah'tan herşeyin hayırlısını istedik. Rakibin bile hayırlısı için dua ettik. Şu saatten sonra da ülke, millet, ümmet için, insanlık için hayırlı olmayan hiçbir şeyin bizim nezdimizde yeri yoktur, olammaz. Eğer bu kardeşiniz Tayyip Erdoğan'ın ülkesinin ve milletinin hayrına olmayan en ufak bir davranışını, sözünü, icraatını duyarsanız, bugüne kadar yaptığı her şeyi bir kenara bırakın ve gereğini yapın. Böyle bir yanlışın içine düşen Tayyip Erdoğan'ın tüm hakları size helaldir. Ben de şimdi milletimden helallik istiyorum.

FETÖ MESAJI: BABAMIN OĞLU OLSUN, YANLIŞI VARSA KARŞISINDA YER ALIRIM

Rabbimin yardımıyla 40 yıllık siyasi hayatımızda inancımıza ve milletimize ihanet noktasına düşmedik. Hatalarımız elbette olmamıştır ama ihanetimiz asla vaki değildir. Türkiye'nin FETÖ, PKK, DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadelesini, bölgesindeki envai çeşit güçlerle mücadelesini bu anlayışla yürüttük, yürütüyoruz. Bizim kimseye karşı kişisel bir husumetimiz asla yoktur. Ama bu milletin hakkının, hukukunun yenilmesine asla rıza gösteremeyiz. Kendi ülkesine, kendi milletine karşı ihanet içine girer kim olursa olsun gözünün yaşına bakmadan gereğini yerine getirmek milletimize karşı sorumluluğumuzun icabıdır. İsterse babamın oğlu olsun, kimin yanlışı varsa karşısında yer alırım. Ucu en yakınlarımıza dokunursa bile bu mücadeleye destek vermeye çağırıyorum. Kimseye diyet borcumuz da bulunmuyor. Elbette mazlumun, mağdurun hakkını korumak görevimizdir.

"15 TEMMUZ'DA BUNLARIN GERÇEK YÜZÜ ORTAYA ÇIKMIŞTIR"

Mazlum kılığına girmiş zalimlere teslim olmayacağız. Takiye, yalan, dolan iftira ile yıllarca milletimizin tertemiz duygularını istismar edenlerin yüzlerindeki maske düşmüştür. Milletimizin saygı duyduğu tüm değerleri kullanarak adeta insanımızın kanını, iliğini sömürenlerin oyunu 17-25 Aralık'ta ve sonra da 15 Temmuz'da tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır. Buraya bir günde gelmedik. 17-25 Aralık'tan sonra bu yapının tüm mensuplarına çağrı yaptık. İlginizi bunlarla kesin dedik. İlgisini kesenler kendilerini kurtardılar. Özel haberleşme programını kullanarak, sendikalarına, derneklerine, vakıflarına üyeliklerini sürdürerek bankasına para yatıranlar için yapacak bir şey kalmadı.

"FETÖ'YLE MÜCADELE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE KARARLILIKLA SÜRECEK"

Örgütün mensubunu tanıyanlar çok iyi bilir ki, 15 Temmuz'a rağmen bu yapı içindekilerde samimi bir pişmanlık hissi yoktur. Kamudan yapılan ihraçlar, gözaltılar, soruşturmalar, tutuklamalar birer mecburiyettir. Türk Milleti'nin bu örgütünün bir başka ihanet teşebbüsüne daha tahammülü yoktur. Bu mücadele güçlü yürütülmezse ülkemiz çok daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacaktır. Avukatlar aracılığıyla yürütülen gizli pazarlıklar, itirafçılık oyunlarıyla bu mücadelenin sulandırılmasına izin vermeyeceğiz. FETÖ ile mücadelenin maşeri vicdana halel getirmeyecek yöntemlerle sürdürülmesi şarttır. Önümüzdeki dönemde çok daha kararlı bir mücadele yürütülmesini temin edeceğiz. Dünyanın 160 ülkesinde eğitim, yardımlar istismar edilerek aynen nasıl ülkemizde devletin kurumlarına sızdıysalar oralarda da o ülkenin kurumlarına sızıyorlar. Nasıl o ülkelerin ileri gelenlerin çocuklarını da ele almak suretiyle. Onlara enteresan şeyler aşılayarak ve söyledikleri nedir? Kainatın imamı kim? Feto...

"KÜRT KARDEŞLERİM KENDİSİ İÇİN FEDAKARLIK YAPANIN DEVLET OLDUĞUNU GÖRMÜŞTÜR"

Pensilvanya'da bu şahıs niçin orada yaşıyor hiç soruyor muyuz? GÜneydoğumuzda uzun zamandır yaşanan sıkıntılarımızı çözmek için attığımız adımlara samimi karşılık verenlere sevgimiz ne kadar derinse uzattığımız eli ısıranlara tepkimiz o kadar da sert olmuştur. 2015 yılındaki çukur eylemlerinin üstesinden bölge halkının desteğiyle gelebilmemizde yaşadığımız tecrübenin çok büyük katkısının olduğuna inanıyorum. Binbir vaat ve yalanla yanına çekmeye çalışılan Kürt kardeşlerim kendisi için fedakarlık yapanın örgüt değil devleti olduğunu bu dönemde açıkça görmüştür. Kendilerine demokratik zeminlerde her türlü imkan tanındığı halde iradelerini örgüte teslim edenlerin esamisi artık hiçbir yerde okunmuyor.

"BU MİLLETİN NELER YAPACAĞINI MERAK EDENLER TARİHE BAKSIN"

Türkiye terör prangasından kurtulmak için emin adımlarla ilerlemektedir. İnlerine gireceğiz dedik, şu anda inlerine girdik, giriyoruz. Ülkemin sınırları içinde Tendürek'te, Gabar'da, Cudi'de 65'i aşkın mağaralara girildi. Bu mağaralardan neredeyse 600'i aşkın terörist etkisiz hale getirildi. Silahlar ifade edemeyeceğim kadar yüklü. Buralara kadar bunlar nasıl girdiler? İşte şimdi bundan sonraki süreç tamamıyla bunları yok etme sürecidir. Çekinmeden, yılmadan, asker, polis, güvenlik korucularımızla şimdi bu hayata geçiyor. Güney sınırları boyunca terör oluşumu organize etmeye çalışanlar bu milletin istiklali ve istikbali için neler yapabileceğini görmek istiyorlarsa dönüp tarihe baksınlar, 15 Temmuz'da kalksınlar. İfademizi anlamayanlara karşı meramımızı er meydanında ifade etmekten başka çaremiz kalmıyor demektir. Namert kaçar, mert döğüşür.

"TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELEMİZİ HUKUK İÇİNDE YÜRÜTTÜK"

Terör örgütleri, ihanet şebekeleriyle meselem şahsi değilir. Milletimizin istiklali, istikbali, bekası meselesidir. Ortada şahsi bir mesele olduğu için benim kimseyi affetmem sözkonusu olamaz. Türkiye yaşadığı tüm badirelere rağmen hukuk devletinden taviz vermemiş, geriye adım atmamış bir ülkedir. Ne kadar ihanet içinde olursa olsunlar, ne kadar alçalırlarsa alçalsınlar terör örgütüyle mücadelemizi hukuk içinde yürütüyoruz. Böyle bir terörle karşı karşıya kalıp da bu kadar hukuk içerisinde olabileceklerini sanmıyorum.

"BİZE OHAL NE ZAMAN KALACAK' DİYORLAR! KALKMAZ"

Fransa'da 15 terörist ayağa kalktı OHAL ilan edildi. Benim ülkemde devlet yıkılmaya çalışıldı. 249 şehit verdik siz bize hangi yüzle OHAL'in kaldırılmasını soruyorsunuz. Kalkmayacak! Ne zamana kadar? Huzura, refaha ulaşılıncaya kadar. Neyiniz eksik, işlerinize mi gidemiyorsunuz, okullar mı kapalı? Biz göreve geldiğimizde OHAL vardı. Fabrikalar, işyerleri sorunluydu. Doğru dürüst kimse ekonomik olarak durumunu düzeltemiyordu. Bize OHAL'i kaldırın dediler. Gelince 1 ayda OHAL'i kaldırdık. Şimdi ise daha dün bir bugün iki. Biz OHAL'i ülkemizin huzuru için uzattık, uzatıyoruz.

"BU DEĞERLERE UZATILAN ELİ KIRMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR"

Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devletimiz yok. Kimse alternatef devlet üretmeye kalkmasın. Üretenler bedelini öderler. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Her kim bunlardan herhangi birine sataşırsa doğrudan milletimizin namusuna, şerefine, haysiyetine el uzatmış demektir. Önemli olan kimsenin bu değerlerimize el uzatamamasıdır. Bu değerlere uzatılan eli kırmak bizim boynumuzun borcudur.

"8 YILLIK EĞİTİM SİSTEMİ KALDIRDIK, KATSAYIYI KALDIRDIK"

İktidara gelirken "Türkiye'yi dört temel üzerinde yükselteceğiz" dedik. Eğitim, Sağlık, Adalet ve Emniyet dedik. Eğitimde atılan adımlar Cumhuriyet tarihinde görülmemiş adımlardır. Milli bütçenin ilk sırasına eğitimi yerleştirdik. 2002 yılında eğitime harcanan 7,5 milyar liraydı. 11 kat artışla bu yıl harcanan 85 milyar liraya ulaşmıştır. Nereden nereye? Ders kitaplarını yavrularımıza ücretsiz veriyoruz. Okullar açılırken sıraların üzerinde ders kitaplarını artık yavrularımız görüyor. Göreve geldik, Türkiye'de 76 üniversite vardı şimdi 184 üniversite var. Okullarda tablet bilgisayarlar dağıtılıyor. Etkileşimli tahtalarla donatılmaya başlandı okullar. 270 bin derslik inşa ettik. 561 yeni öğretmenle kalabalık sınıfıları ortadan kaldırdık. 28 Şubat ürünü 8 yıllık kesintisiz öğretim yerine şartlarımıza uygun 4+4+4 sistemini getirdik. Katsayı eşitsizliğini kaldırdık.

"EĞER BUYSA ÖZGÜRLÜĞÜN ÖNÜNE GEÇMEK, GİT ANSİKLOPEDİYE BAK"

Başörtülü öğrencilerimiz giremiyordu. Biz bunu kaldırdık. İsteyen istediği şekilde girebiliyor. İşte özgürlük budur. İkna odalarında kızlarımızı inim inim inletenler, hüngür hüngür ağlatanlar sizleri unutmadık. Siz değil miyd iniz imam hatiplerin orta kısımlarını kapatanlar? Biz sizi iyi tanıyoruz. Biz sizin cemayüzülevvelinizi biliyoruz. Eğitime adaletsizliği getirdiniz. Şimdi sahip çıkınca sizler bağırıp çağırmaya başladınız. Neymiş, özgürlük yokmuş. Eğer buysa özgürlüğün önüne geçmek, kusura bakma sen git de ansiklopedileri karıştır özgürlüklere bak. Artık bunlar geride kaldı. Ne katsayı endişesi ne okullarımızda ayrım var. Bir de tüm okullara Kur'an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi dersi seçmeli olarak kondu.

"BU HASTANELERDE ANNELERİMİZ NELER ÇEKTİLER"

Öğrencilerimizin ailelerine yük olmadan yükseköğrenimlerini sürdürmek için harç, harç. İnşaatta kullanılan harç değil. Harçları kaldırdık. Kredi ve bursları bire 10 kat çıkardık. Sağlıkta reformu gerçekleştirdik. Ülke genelinde geçenlerde bir televizyon programında rahmetli Savaş Ay'ın programını izlediniz mi? Ana muhalefetin başındaki zatı SSK Genel Müdürü olduğu yılları izlediniz mi? Bu hastanelerde neler çektik, analarımız neler çekti? Ülke genelinde tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine kolayca erişebilmesini temin ettik. Hastanelerimizdeki nitelikli yatak sayısını 19 binden 153 bine çıkartarak vatandaşlarımızın buralarda birinci sınıf sağlık hizmeti alabilmelerini sağladık.

"İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DEVLETİN ŞEFKAT ELİNİ UZATTIK"

20 şehir hastanemizin tamamını 1,5 yıl içinde hizmete açıyoruz. 8 hastanemizin inşasına en kısa sürede başlıyoruz. 32 şehir hastanemizi ülkemize kazandırmış olacağız. Sporda 27 şehrimize toplam koltuk kapasitesi 720 bin olan stadyum kazandırmak için çalışmalarımız sürüyor. Bunların hepsini hikmete sunduk. Sosyal yardımlarda 15 yılda 235 milyar lira kaynak kullandık. Çocukların eğitiminden eşi vefat etmiş yakınlarımıza, yaşlılarımıza, hastalarımıza kadar tüm ihtiyaç sahiplerine devletimizin şefkat elini uzattık. Kadınlarımıza her alanda pozitif ayrımcılık uyguladık. Toplu konutta bizden önce 43 bin konut üretilmişken bit 779 bin yeni konutu milletimize kazandırdık. Şimdi ciddi yıkıma uğrayan yerleşim bölgelerimizi yeniden ayağa kaldıracak çok önemli projeleri hayata geçiriyoruz.

"EDİRNE-KARS HIZLI TREN HATTI GELİYOR"

Hedefimiz tünel uzunluğumuzu 700 kilometreye yükseltmiktir. Şu anda 1213 km. Hızlı tren hattında milletimize hizmet veriyoruz. Şimdi Çin'de son seyahatimde görüşmelerimizi yaptık. İnşallah bu görüşmeler sayın Çin Devlet Başkanı'nın vereceği kararla yeni bir adımın atılmasına vesile olacaktır. Bunun için en önemli hat Edirne-Kars Hızlı Tren hattı olacaktır. MarmarayAvrasya Tüneli İstanbul Boğazı'nı boğazın altından birleştiren iki dev proje. Yavuz Sultan SelimOsmangazi Köprüsü ve şimdi 18 Mart'ta Çanakkale'de, Çanakkale 18 Mart Köprüsü'nün temeli atıldı. İnşallah 2022 gibi onun da açılışını yapacağız. Bir diğeri de yine boğazın altında üç katlı tüp geçidi gerçekleştirmiş olacağız.

"İSTANBUL'DAKİ HAVALİMANI DÜNYANIN İLK ÜÇÜ ARASINA GİRECEK"

Havalimanlarımızın sayısını 26'dan 55'e çıkardık. Şimdi İstanbul'da yapılan havalimanı dünyanın ilk üç havalimanından bir tanesi olacak. 7 yeni havalimanı onunla birlikte yapılıyor. Gemi üretiminde önemli bir marka haline geldik. Haberleşme sektöründe Türkiye tam bir devrim yaşadı. Savunma sanayinde hızla ilerliyoruz. Mobil telefonda 28 milyon olan abone sayısı 75 milyonu geride bıraktı. Sanayi alanında devrim yaşıyoruz. 197 olan organize sanayi bölgesi 299'a çıktı. İstihdam sayısı artıyor 1 milyon 700 binin üzerine istihdamı çıkardık. Hedefimiz 65 yeni organize sanayi bölgesini faaliyete geçirmek. Ticaret hayatını canlandırmak için çok önemli hibe destekleri, kredi imkanları sağladık. Esnaf sanatkarlarımıza uygun şartlarda kullandığımız bu destekle birlikte kredi miktarı 65 milyonu buldu.

"İŞSİZLİĞİ EN KISA ZAMANDA DÜŞÜRECEĞİZ "

Geçtiğimiz 14 yıl içinde 7 milyondan fazla vatandaşımıza istihdam imkanı sağladık. İşsizliği en kısa zamanda tek hanelere düşüreceğiz. Geçtiğimiz 14 yılda TİKA'nın soyut ve somut kültür varlıklarımızı desteklemek için doğrudan yürüttüğü 20 bin proje için 20 milyar doların üzerinde kaynak kullandık. Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Kızılay gibi örgütlerimizle bu alanda önemli çalışmalar yürütüyoruz. Geçtiğimiz 14 yılında ülkemizi üç kat büyüttüğümüzü görüyoruz.

"TEŞKİLATLARIMIZI YENİLEYECEĞİZ" MESAJI

Şimdi hedefimiz inşallah bu yıl sonuna kadar teşkilatlarımızda ciddi bir yenileşmeye gitmektir. İnşallah bu olağanüstü büyük kongreyle beraber il, ilçe, belde teşkilatlarımızda süratle yenilenmeye gideceğiz. Ardından 6 aylık yol haritasını halkımızla paylaşacağız. 18-25 aralığındaki genç kadroların bugün nasıl ki, bu listede yer alıyorsa inşallah il, ilçe, belde teşkilatlarında 18-25 aralığındaki gençlerimizin yer alamsını istiyorum. Demokraside, ekonomide ülkemizin standartlarını çok daha yükseğe çıkaracak programını en kısa sürede detay olarak sizle paylaşacağız. Biz Türkiye'nin geleceğini bu kavramlar üzerinde inşa etmek için yola çıktık ve bugünlere geldik.

"AB'NİN RİYAKAR TUTUMU SEBEBİYLE İLİŞKİLERİMİZ ÇIKMAZA GİRDİ"

Mevlana Hazretleri ne güzel söylemiş: Her gün bir yerden göçmek ne iyi. Her gün bir yere konmak ne güzel. Dünle beraber gitti cancağızım. Ne kadar söz varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lazım. Biz de bu anlayışla, dünü unutmadan yönümüz daima geleceğe dönük olarak imar ve inşa faaliyetlerimizi yürüterek mücadelemizi kesintisiz bir şekilde sürdüreceğiz. Demokraside ve ekomide Türkiye'yi koalisyonlar ve krizler dönemi karanlığından çıkaracak reformları hızla hayata geçirdik. 2023 hedeflerimizi ortaya koyduk. Esasen temel hak ve özgürlükler konusunda kat ettiğimiz mesafe çok önemli. Ancak bu başarı terör örgütlerinin ülkemizi ortak hedefi olarak belirleyip saldırıya geçmesi sebebiyle maalesef hak ettiği değeri görmüyor. AB'nin riyakar tutumu sebebiyle çıkmaza girmiştir. Biz bu sıkıntının ilk ortaya çıktığı andan itibaren hep hak ve özgürlükleri AB istediği için değil kendi vatandaşlarımız bunlara layık olduğu için yaptık, yapmaya devam edeceğiz.

"AK PARTİ OLARAK İŞİMİZ DAHA ZOR! ARTIK ÇITA YÜZDE 51'DİR"

Bu ülkeye silah doğrultan hiç kimseye karşı en küçük bir müsamahamız olamaz. Sözün bittiği sadece ve sadece icraatın başladığı döneme girdik. Ülkemizin atacağı çok önemli adımları birlikte hayata geçireceğiz. 16 Nisan'da anayasa değişikliği bu kararlılığımızı güçlü bir şekilde hayatı geçirmemiz bakımından çok önemli. AK Parti olarak artık işimiz daha zor. Daha önce olduğu gibi yüzde 34, yüzde 40'la, yüzde 49,5'la iktidara gelmemizin imkanı kalmadı. Artık çıta yüzde 51'dir. Netice almak istiyorsak hemen kolları sıvamalı ve çalışmaya başlamalıyız.

"AK PARTİ CUMHURLA CUMHURİYETİ BİRLEŞTİREN PARTİDİR"

Bu ülkede yıllarca dindarlar ötekileştirilmiştir. Bu ülkede Kürt, Türk, Sünni, Alevi diyerek, köylü, taşralı denilerek insanlar dışlanmıştır. Eğitimde zenginliğin de makamın da, şan ve şöhretinde babadan oğula aktarılan a deta monarji rejimi kurulmuştur. Cumhuriyetin sahibi olan cumhur karşımda. Cumhurun talepleri, beklentileri yok sayılmıştır. AK Parti cumhurla Cumhuriyeti buluşturan parti olduğu için milletimiz tarafından sahiplenilmiştir. Yine bizim dönemimizde geçmişte özlemle bakılan, hatta hayal dahi edilmeyen ne kadar hizmet varsa ülkemize kazandırılmıştır.

"MİLLETİMİZİ HİÇ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMADIK"

Tüm teşkilatlarımız, özellikle kadınlarımız çalmadık kapı, sıkmadıkları el, çalmadıkları gönül bırakmamalıdırlar. Üye sayısı 10 milyonun üzerinde bir parti Zaman hızlı akıyor. Önümüzde önce mahalli idareler, arkasında 2019 yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri var. Vatandaşlarımızın tamamına ulaşma hedefimizi gerçekleştirmeliyiz. Milletimizle birlikte artık bir inşa ve ihya dönemindeyiz. AK Parti olarak kurulduğumuz günden beri milletimizi hiç hayal kırıklığına uğratmadık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'A Takımı' Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'A takımı'na giren isimler belli oldu. MKYK listesinde Efkan Ala sürprizi dikkat çekti. Şaban Dişli ise yeni dönem listesinde yok.

AK Parti'de 'İkinci Erdoğan' dönemi bugün yapılan kongreyle başladı. Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A takımındaydı. Habertürk TV'den Çimen Çetin'in edindiği bilgilere göre Erdoğan'ın A Takımı belli oldu.

EFKAN ALA SÜRPRİZİ

MKYK'da en dikkat çeken isimlerden biri sürpriz bir kararla İçişleri Bakanlığı görevinden istifa eden Efkan Ala oldu. Ala, Erdoğan'ın partiye dönüşüyle birlikte MKYK'ya girdi.

ŞABAN DİŞLİ MKYK'YA GİREMEDİ

MKYK'ya giremeyen isimler arasında da dikkat çeken bir isim vardı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya milletvekili Şaban Dişli, MKYK'ya giremedi. Dişli'nin kardeşi Tümgeneral Mehmet Dişli, FETÖ davasında tutuklu.

AK PARTİ MKYK LİSTESİ:

Binali Yıldırım,Abdülhamit Gül,Ahmet Sorgun,,Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu,Bülent Karakuş,Cahit Özkan,Cevdet Yılmaz,Çiğdem Karaaslan,Efkan Ala,Erol Kaya,Ethem Sancak, Fatih Şahin, Fevzi Şanverdi,Hacı Ahmet Özdemir,Hamza Dağ

Harun Karacan,H. Kübra Öztürk,Hayati Yazıcı,İbrahim Halil Yıldız,İsa Sinan Göktaş,İ. Emrah Karayel,Jülide Sarıeroğlu,Mahir Ünal,Markar Esayan,Mehmet Emin Yılmaz,Mehmet Mehdi Eker,Mehmet Muş,Murat Baybatur,Mustafa Ataş,Mustafa Köse,Mustafa Savaş,Mustafa Şentop,Mustafa Yel,Nurettin Canikli,Öznur Çalık,Ravza Kavakçı Kan

Recep Uncuoğlu,Rumeysa Kadak,Süleyman Soylu,Tamer Dağlı,Vedat Demiröz,Yasemin Atasever,Zeki Aygün,Zelkif Kazdal,Zeyid Aslan,Zeynep Alkış.

HABER MERKEZİ  

  


Bu haber 209 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   7 + 9 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM