TEMİZ KÖMÜRLE ENERJİ AÇIĞI DÜŞÜRÜLECEK
Dünya
2017-06-07 08:54

TEMİZ KÖMÜRLE ENERJİ AÇIĞI DÜŞÜRÜLECEK

Enerjide yerli kaynaklara yönelerek dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen hükümet, teşvikleri çoğaltarak kömürün enerjideki payını artırdı. Kömürden elektrik üretimi, bir önceki yıla göre yüzde 23 oranında arttı

Hükümet, enerjide dışa bağımlı olan Türkiye'nin, tüm dünyada olduğu gibi elektrik üretiminde birincil kaynak olarak kömürü kullanmasını gündemine aldı. Yerli kaynakların elektrik üretimindeki payını teşvik ederek artırmayı hedefleyen ve bu kapsamda getirilen desteklerle kömürün elektrik üretimine katkısını artıran Türkiye, 2015 yılına göre yerli kömürden elektrik üretimini 36 bin 180 Gigawatt saatten 44 bin 586 Gigawatt

YENİLENEBİLİR ENERJİNİN PAYI YÜZDE 31 ARTTI
Doğalgazın elektrik üretimindeki payı düşerken, 2015'te doğalgazdan 99 bin 219 Gigawatt saat elektrik üretilirken, 2016'da bu rakam 88 bin 609 Gigawatt saat oldu. Doğalgazdan üretimde yüzde 10'dan fazla düşüş gerçekleşti. Enerji üretiminin cari açık üzerindeki etkisi azalmış oldu. Cari açıktaki diğer bir artış da yenilenebilir enerjide gözlemlenirken, 2016'da bir önceki yıla göre yenilenebilir enerjinin payı yüzde 31 arttı. Yenilenebilir kaynaklarda üretim ve bu üretimin tüm enerjideki payı artarken, ithalata dayalı yol izlenmesi amaçlanıyor. 2017'de rüzgârda ve güneşte yapılacak olan ihalelerle yapısal bir dönüşüm ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin yerli teknolojilerle gelişmesi hedefleniyor. saate çıkardı. Yerli kömürden elektrik üretimi bir önceki yıla göre yüzde 23 oranında artırılmış oldu. Bu kapsamda birçok çalışmayı ele alan Türkiye'nin genel yol haritası, öncelikle mevcut ya da yeni tesis edilecek kömür santrallerinde en son teknolojilerin kullanımının sağlanması, daha sonra termik santral teknolojilerinde daha ileri gelişmelerin elde edilmesi ve son olarak karbondioksit (CO2) tutma ve depolama teknolojilerinin ticari olarak devreye alınması olarak belirlendi.

YOL HARİTASI ÇIKARDI
Kömür işletmeleri Kurumu, yayımladığı sektör raporunda detaylı bir şekilde yol haritasını çıkardı. Buna göre kurum mevcut ya da yeni tesis edilecek kömür santrallarında, sahip olunan en son teknolojilerin kullanımının sağlanmasıyla yüzde 44-45 verimlilik düzeyine ulaşılmasını ve CO2 emisyonunun 1/3 oranında düşürülmesini hedefliyor. Termik santral teknolojilerinde daha ileri gelişmelerin elde edilmesiyle yüzde 50-55 verimlilik düzeyine ulaşılması ve CO2 emisyonunun 1/3 oranında düşürülmesi planlanıyor. CO2 tutma ve depolama teknolojilerinin devreye alınmasıyla yüzde 52-55 verimlilik düzeyine ulaşılması ve CO2 emisyonunun sıfırlanması öngörülüyor. Hükümet yol haritasının ilk aşamasında, yeni teknolojilerin devreye girmesi ile yüksek verim artışı ve CO2 emisyonlarının azaltılması hedefleri bakımından önemli gelişmeler kaydetti.

HEDEF ÜST Lİ GE ÇIKMAK
Kaynaklardan elektrik üretimini yüzde 49.3'e çıkararak son 15 yılda sessiz bir devrim gerçekleştirilirken bu oranda çıta 3'te 2'ye çıkartıldı. Hedef milli ve bağımsız kaynaklarla enerjinin itici gücünü kullanıp Türkiye'yi bir üst lige de çıkarmak. Türkiye'nin kömür rezervi 7.5 milyar tondan 15 milyar tona yükselirken, yerli kömüre gelecek dönemlerde çevreci yaklaşımla yoğun yatırımların yapılması hedefleniyor. Enerji arz-talep dengesi içerisinde yerli kaynakların en önemlisi kömür olurken, yatırım stratejileriyle çevreci yaklaşım süreci başlatılacak.

SON BİR YIL
Elektrik tüketiminde yerli kaynakların payın % 49,3 oldu
Yenilebilir enerjide % 31 artış
Yerli kömürün payında %23 artış
İthal doğalgaz ile gerçekleştirilen üretimde % 10 azalma
2016 yılında devreye sokulan kurulu güç 6500 megavat
Enerji sektörüne yaklaşık 8 milyar dolar yatırım tutarı

SABAH  

 


Bu haber 462 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   9 + 4 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM