“KUR’AN; OKUMAMIZ, ANLAMAMIZ VE YAŞAMAMIZ İÇİN GÖNDERİLDİ”
Gündem
2017-06-18 10:43

“KUR’AN; OKUMAMIZ, ANLAMAMIZ VE YAŞAMAMIZ İÇİN GÖNDERİLDİ”

 

İl Müftülüğü olarak, Aralık 2016’nın sonlarında çıkan talihsiz bir yangın sonucu tahrip olan Melikgazi Safa Camii’nin tadilatı sonrasında, 16 Haziran 2017 Cuma günü, Cuma namazın öncesinde açılış programı tertip edildi.

Açılış programına, Kayseri Vali Sayın Süleyman Kamçı, Kayseri Milletvekili Sayın Taner Yıldız, İl Müftüsü Doç. Dr. Sayın Şahin Güven, İl Emniyet Müdürü Sayın İbrahim Kulular, Melikgazi Kaymakamı Sayın Erkaya Yırık, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Sayın Memduh Büyükkılıç, Melikgazi İlçe Müftüsü Sayın Musa Dolar, Melikgazi Belediyesi Cami Dernek Başkanı Sayın Suat Canleblebici ve vatandaşlar katıldı.

Cuma namazı öncesinde, camide bir vaaz veren İl Müftüsü Sayın Güven, hem camilerin önemi üzerine hem de idrak etmekte olduğumuz Ramazan ayıyla ilgili konuştu. Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan ayının Müslümanlar için kazanımlarından bahseden Sayın Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ramazan ayında, yaptığımız ibadetlerimizden daha fazla lezzet alırız. Orucun Ramazan ayında bizlere farz kılınmasının sebebi/illeti budur. Tuttuğumuz oruçlarımız Yüce Allah’a karşı kulluğumuzda ve sorumluluk bilincimizde bir ilerlemeye, artışa sebep oluyorsa işte o zaman oruçlarımızdan gerçekten istifade ediyoruz demektir. Ramazandaki kazanımlarımızdan ilki, takvadır; yani Rabbimize karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirmektir.

Ramazan ayımız, değerini, 27. gecesi olarak kabul görülen Kadir Gecesi’nde inmeye başlayan Kur’an’dan almaktadır. Kur’an’sız Ramazanın bir anlamı olmaz. Ondan dolayı bu ayımızda, her zamankinden daha fazla Kur’an okuruz. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, peygamberliği boyunca her yıl, o zamana kadar inen ayet ve sûreleri Cebrail aleyhisselam’a okurdu ve o da tasdik ederdi okuduklarını. Vefatından önceki son Ramazan ayında bir kez Cebrail (a.s.) okudu, Efendimiz (a.s.) dinledi. Bir kez de Efendimiz (a.s.) okudu, Cebrail (a.s.) dinledi. Bu uygulamaya mukabele, yani karşılıklı okuma adı veriyoruz. Bu mukabele geleneğimizde şuna dikkat etmemiz gerekiyor: Bize hayat ve hidayet rehberi olarak gönderilen Kur’an-ı Kerim, yalnızca yüzünden okunmak için gönderilmemiştir. Okumakla birlikte, anlamamız ve yaşamamız için gönderildi.”

“CEMAAT OLMADAN CAMİLERİMİZ NE İŞE YARAR Kİ?”

Sayın Güven, hâlihazırda içinde bulundukları tadilatı yeni bitmiş camiden yola çıkarak, camilerin iki türlü imarının –maddi ve manevi- olduğunu ifade ettikten sonra, bu çerçevedeki sözlerinde şunlara değindi:

“Yüce Rabbimiz, Tevbe Sûresi 18. ayette mealen, camileri ancak şu kimselerin imar edebileceklerini bizlere bildiriyor: ‘Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.’ Bu ayetle camileri kimlerin yaptırıp ve camilerin hizmetinde kimlerin bulunabileceğini anlamış oluyoruz.

Camilerimizin manevî imarı, içlerinin cemaatle dolup taşmasıdır. Şu camilerimiz cemaatsiz kaldığı zaman ne olur? Allah korusun, kapısına kilit vururuz. Cemaat olmadan camilerimiz ne işe yarar ki? Öyleyse camilerimizin, genç-yaşlı, kadın-erkek, çoluk-çocuk, zengin-fakir, yöneteni-yönetileni olarak her kesimin bir arada olduğu ve Rabbimize ibadet ettiğimiz yerler olduğunu unutmamalıyız.”

Sayın Güven, daha sonra, iftar sofralarının israf sofralarına dönüşmeden, mütevazı bir şekilde ihtiyaç sahiplerine bağrımızı açarak onları misafir edebileceğimiz bereketli sofralar olmasını, Yüce Allah’ın bizlere emanet olarak verdiği kazandığımız mallardan ve ürünlerden yine O’nun rızası için infak etmemizi, onların zekâtlarını eksiksiz bir şekilde vermemizi tavsiye etti.

Son olarak Safa Camisi’nin yangın sonrasında tadilat ve tamiratına katkı sağlayan, başta Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç olmak üzere diğer bütün hayır sahiplerine katkılarından dolayı teşekkür etti.

KURUM BÜLTENİ 


Bu haber 255 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   7 + 7 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM