KAYSO AR-GE MERKEZLERİNİN SAYISINI ARTIRMAK İÇİN KOLLARI SIVADI
Ekonomi
2017-08-02 13:57

KAYSO AR-GE MERKEZLERİNİN SAYISINI ARTIRMAK İÇİN KOLLARI SIVADI

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Temmuz ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, şu an Kayseri’de altı tane olan Ar-Ge merkezlerinin sayısını yılsonuna kadar 15’e çıkarmak için ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Temmuz ayı olağan meclis toplantısı 31 Temmuz 2017 tarihinde KAYSO meclis salonunda yapıldı. Sistem Global Danışmanlık, Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı YMM Hüseyin Karslıoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, KÜSİ Çalışma Gurubu İl Temsilcisi Doç. Dr. Mustafa Türkmen ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci’nin de katıldığı toplantıya KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyeleri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, hükümet tarafından önümüzdeki günlerde 180 günlük eylem planı açıklanacağını, bu plan içerisinde değişik zamanlarda kendilerinden istenen bilgiler doğrultusunda, üretim, yatırım ve istihdamı artırmaya yönelik maddeler beklediklerini söyledi.

 

İstikrar ve güven ortamının sanayiciler açısından en iyi teşvik olduğuna dikkat çeken meclis Başkanı Özkaya, “İstikrar ve güven ortamının olduğu her ülke,hem yerli hem de yabancı yatırımcı açısından çok daha caziptir. Bir ülkede istikrar ve güven varsa herkes rahatlıkla yatırımını yapabilir. Bizde bu konuda gayret gösteren ve ülke menfaatine her türlü istikrar tedbirlerini alan hükümetimize canı gönülden destek veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” dedi.

 

İSO ikinci 500 sıralamasında yer alan Kayserili firmaları da kutlayan Özkaya, gelecek yıllarda bu listelerde daha çok firmanın yer alması için gayret edeceklerini söyledi. Ayrıca Özkaya, gelecek dönem için adaylığını açıklayan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci’ye de adaylık yolunda başarılar diledi.

 

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri açısından son derece önemli olduğuna ve katma değeri daha yüksek yeni yatırımların ve üretimlerin yolunu açacağına inandıkları Ar-Ge merkezlerine dikkat çekmek için bugünkü meclisin ana gündemini Ar-Ge merkezleri olarak belirlediklerini söyledi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın son yıllarda adına yakışır şekilde Türkiye’de ki teknoloji ve bilimin seviyesini yukarı çekmek ve sanayideki katma değeri artırmakla ilgili ciddi çalışmalar yaptığını açıklayan Başkan Büyüksimitci, bu çalışmaların meyvesini vermeye başladığını ancak Kayserili sanayicilerin bu çalışmalardan tam olarak yararlanamadığını anlattı.

 

Temmuz ayı itibarıyla Kayseri’deki Ar-Ge merkezi sayısının altı olduğunu açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Kayseri sanayisinin gelişmesi açısından önemli kriterlerden birinin de Ar-Ge Merkezleri olduğuna inanıyoruz. Bizim ölçeğimizdeki bir ilin en az 15 tane Ar-Ge merkezi olması lazım. Kayseri Sanayi Odası olarak bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu amaçla Sistem Global Danışmanlık’la bir anlaşma yaptık. Beraberce üyelerimizi birebir ziyaret ederek, yılsonuna kadar bu sayıyı 15’e çıkarmak için gayret edeceğiz” dedi.

 

Ar-Ge merkezlerinin sanayicileri yeni Ar-Ge’ler ve projeler yapmaya, katma değeri yüksek ürünler üretmeye zorlayacağını ifade eden Başkan Büyüksimitci, 4. Sanayi Devriminin konuşulduğu bu günlerde, gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmamak için çok hızlı hareket edilerek, hükümet tarafından açıklanacak 180 günlük eylem planı çerçevesinde başta eğitim olmak üzere çok ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

 

Devletin olması gerektiği şekilde doğru destek ve teşvikler verdiğini ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Bizde Kayseri Sanayi Odası olarak bir Proje Destek Ofisi kurduk. Teknopark, KOSGEB, ORAN, İŞKUR, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve kamu üniversite sanayi işbirliği ile birlikte burada bir koordinasyon içerisinde sanayicilerimize bu destekler hakkında bilgiler veriyoruz. Bizler her zaman sanayicilerimizin emrindeyiz. Üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” diye konuştu.

 

Geçtiğimiz günlerde, Meclis BaşkanıAbidin Özkaya, başkanlık divanı, yönetim kurulu ve meclis üyeleri ile yaptıkları istişareler sonucunda önümüzdeki dönem için KAYSO Başkanlığına adaylıklarını açıkladıklarını hatırlatan Başkan Büyüksimitci, sanayicilerin kendilerine tekrar görev vermeleri durumunda ülke ve Kayseri sanayisine hizmet etmek için ellerinden gelenin fazlasını yapmaya gayret edeceklerini söyledi.

 

Başkan Büyüksimitci, İSO ikinci 500 listelerinde Kayseri’den 16 firmanın yer aldığını ve bu listelere en çok firma gönderen iller arasında Kayseri’nin yedinci sırada olduğunu belirterek, yeni destekler ve Ar-Ge merkezleri ile bu listelerdeki firma sayılarını daha da artırmaya gayret edeceklerini belirtti.

 

Türkiye’nin ikinci çeyrekte de yine en az yüzde 5 ‘in üzerinde büyüme beklendiğini, 3. ve 4. çeyrekte de bu büyümenin artarak devam edeceği yönünde beklentiler olduğunu belirten Başkan Büyüksimitci, kendilerinin de Kayserili sanayiciler olarak daha çok çalışıp, daha fazla gayret göstererek büyümeye katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

 

Son olarak kürsüye gelen Sistem Global Danışmanlık, Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı YMM Hüseyin Karslıoğlu, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

 

Dördüncü sanayi devriminin Türkiye açısından bir fırsat olduğunuaçıklayan Karslıoğlu, şirketlerin bu fırsatı yakalamaları ve hayatlarını devam ettirebilmeleri için inovatif çalışmalara ağırlık vermesi gerektiğini, bunun içinde Ar-Ge ve tasarım merkezlerine ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

Karslıoğlu, Ar-Ge merkezi kurabilmek için araştırmacı ve teknisyen statüsünde en az 15 personele, tasarım merkezinde ise en az 10 personele, her ikisinde de bir fiziki alana ihtiyaç olduğunu belirtti.

 

Ar-Ge ve tasarım merkezleri kuran firmaların Ar-Ge indirimi, gelir vergisi istisnası, SGK işveren hisse teşviki, damga vergisi ve gümrük vergisi gibi konularda teşviklerden ve indirimlerden yararlanacaklarını açıklayan Karslıoğlu, bu yolculukta maliyetlerin önemli bir kısmının da kamu tarafından karşılandığını sözlerine ekledi.

 KURUM BÜLTENİ 


Bu haber 101 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   6 + 5 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM