MEMUR-SEN İL TEMSİLCİSİ KALKAN, 25 MADDELİK TALEPLERİNİ ANLATTI
İş Hayatı
2017-08-08 13:27

MEMUR-SEN İL TEMSİLCİSİ KALKAN, 25 MADDELİK TALEPLERİNİ ANLATTI

Memur-Sen İl Temsilcisi Aydın Kalkan düzenlediği basın toplantısında 2018-2019 toplu iş sözleşme görüşmeleri öncesi, 25 maddeden oluşan taleplerini kamuoyu ile paylaştı.

 

Memur-Sen İl Temsilcisi Aydın Kalkan, sendika merkezinde düzenlediği basın toplantısında 2018-2019 yılını kapsayacak şekilde hükümetle oturacakları pazarlık masası öncesi 25 maddeden oluşan taleplerini açıkladı.

 

Memur Sen Konfederasyonu olarak 2018-2019 yılı Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Kamuda çalışan ve Kamudan emekli olan yaklaşık 5 milyon 100 Bin aileleri il birlikte 20 Milyon kişiden aldıkları güçle ile toplu sözleşme masasına gittiklerini kaydeden Kalkan, “Bu cümleden olmak üzere hükümet Toplu sözleşmeyi 20 Milyonu aşan bir kitleyi kazanacak bir vasıta olarak görmeli ve tekliflerimizin büyük bir kısmını kabul etmelidir” dedi.

                       

Tüm İş Kollarında yetkili konfederasyon olarak 4. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerini sıralayan Kalkan, memur maaşları başta olmak üzere, diğer sosyal haklar konusundaki taleplerini şu şekilde anlattı, “Kümülatif Olarak Maaşlara En Düşüğü Yıllık  %16.60 İki Yıllık %38.52 Oranında Zam Yapılmasını İçeren Üç Alternatifli Teklifle masaya gittik.  

Kamu görevlilerine büyüme oranının %50’si oranında refah payı verilsin teklifini masaya taşıdık. Gelir vergisi oranındaki artışa dayalı maaş kaybının telafisini istiyoruz. Kıdem aylığı gösterge rakamının 5 kat artırılmasını istiyoruz.Kıdem aylığı gösterge rakamının 5 kat artırılarak 20’den 100’e çıkarılmasını masaya taşıdık. Halen 2.05 TL olan bir yıllık kıdem aylığının 10,27 TL ye çıkması yanında kıdem aylığındaki 25 yıl sınırlamasının kaldırılmasını teklif ettik. Yan ödeme katsayısının ve gösterge rakamlarının %50 artırımlı uygulanmasını istiyoruz. Toplu sözleşme ikramiyesinin 77 tl’den 102 tl’ye yükseltilmesini ve yetkili sendikaların üyelerine bir kat artırımlı (204 tl) ödenmesini teklif ettik.Eş yardımının 219 tl’den 410 tl’ye, çocuk yardımının 102 tl’ye yükselmesi teklifini masaya taşıdık.

Kamu görevlilerine ilave doğum yardımı ödeneği verilmeli diyoruz.Ölüm yardımı ödeneğinde artış istedik.Kreş yardımı ödeneği’nin hayata geçirilmesini ve  426 tl  olarak ödenmesini istedik. Kamu görevlilerine 4.878 tl tutarında evlenme yardımı ödeneği verilmesini teklif ettik. Servis hizmetinin bütün merkez teşkilatlarında sunulmasını ve sunulamadığı hallerde ücretsiz toplu taşıma kartı ya da ulaşım ücreti ödenmesini istedik.Kamu yemekhanelerinde ve kamuya yemek hizmeti alımlarında “helal gıda sertifikası” şartı uygulansın, kamu görevlilerinin yemek ücretlerinde artış yapılmasını istedik. Kamu görevlilerine; 2018 yılı için 200 tl, 2019 yılı için 300 tl nakdi giyecek yardımı yapılsın. Giyecek yardımından istihdam türüne bakılmaksızın bütün  kamu görevlilerinin yararlanmasını istiyoruz.Kamu görevlilerine ramazan ve kurban bayramlarında dini bayram ikramiyesi olarak 1.915 tl ödensin teklifini masaya taşıdık.Sosyal yardımların aylıksız izin döneminde de ödenmesini istedik. Kılık-kıyafete ilişkin sınırlamaların sona erdirilmesini istedik. Fazla çalışma ücretlerindeki mevcut tutarların %100 artırılmasını istiyoruz. Bütün kamu görevlilerinin ek ödemelerinin 5 puan( 50 tl), bazı kamu görevlilerinin ek ödemelerinin ilave 5-12 puan (50tl-120tl ) artırılmasını teklif ettik.Kamu görevlilerinin emekli maaşlarında en düşük 475 tl ve emekli ikramiyelerinde en düşük 19.000 tl artış yapılmasını sağlayacak şekilde özel hizmet tazminatı yansıtma oranlarının artırılmasını istiyoruz.  Kamu görevlilerinin öğrenim durumları itibariyle yükselebilecekleri derecelere yükselmesine engel olan yasal ve idari düzenlemelerdeki sınırlamaların kaldırılmasını istedik. Sözleşmeli ve geçici personel statüsündeki kamu görevlilerinin memur kadrosuna geçirilmesi ve kadrolu istihdam edilmesi noktasındaki ısrarımızı teklif olarak masaya taşıdık. Kamu görevlilerine görev süreleri boyunca bir defa kullanılmak üzere “hac izni” verilmesini istiyoruz” 

HABER MERKEZİ 


Bu haber 81 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   6 + 2 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM