İL MÜDÜRÜ HASGÜL’DEN UYARI!
Son dakika
2017-10-02 13:58

İL MÜDÜRÜ HASGÜL’DEN UYARI!

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, özel sektörde faaliyet gösteren ekonomik ve diğer nedenlerle ödeme darlığı içinde bulunan işverenlerin ödemesi gereken 2016/Aralık, 2017/Ocak ve Şubat ayına ilişkin sigorta prim borçlarının ödeme sürelerinin, sırasıyla 2017/Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ertelendiğini söyledi.

SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, işverenlerin ödemesi gereken 2016 yılı aralık ayı, 2017 Ocak ve Şubat ayına ilişkin sigorta prim borçları ödeme sürelerinin sırasıyla  Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ödenmesi gerektiğini ifade etti.

Hasgül, “6770 sayılı Kanunla 5510 sayılı Kanuna ilave edilen geçici 72. Madde uyarınca, özel sektörde faaliyet gösteren ekonomik ve diğer nedenlerle ödeme darlığı içinde bulunan işverenlerin ödemesi gereken primlerin ertelenmesi suretiyle işverenlerimize kolaylık sağlanması, sigortalı çalıştırma ve prim ödeme istikrarının devamı gibi saiklerle2016/Aralık, 2017/Ocak ve Şubat ayına ilişkin sigorta prim borçlarının ödeme süresi, sırasıyla 2017/Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ertelenmiştir. Erteleme işlemleri Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğümüzce herhangi bir başvuruya mahal bırakılmaksızın merkezden otomatik olarak yapılmıştır. Bu bağlamda 2016/Aralık, 2017/Ocak ve Şubat ayı ertelenen sigorta prim ödeme süresi bu ay başlamış bulunmaktadır. 2016 yılı Aralık ayı primi ödeme süresi 31 Ekim tarihinde ödenmesi gerekmektedir. 31 Ekim 2017 de aynı zamanda Eylül 2017 dönemi prim ödemesinin de yapılacağı işverenlerimizce unutulmamalıdır. İşverenlerimiz prim ödeme planlamalarını yaparken bu hususları göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca ödemelerde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmış olup eğer Prim tahsilatında sorun yaşayan işverenlerimiz olursa en yakın Sosyal Güvenlik Merkezimize Başvurması halinde gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Tahsilat yapan banka şubeleri bu konuda Merkezlerimizce ayrıca bilgilendirme yapılacaktır” dedi.

Ödemelerin yapılmaması halinde faydalanılan hakların kaybedileceğini kaydeden Hasgül, “Vatandaşların yararlandığı teşvikler, yapılandırmalar iptal olacak. Ayrıca da icra yoluyla tahsil yoluna gitmemiz gerekecek” diye konuştu.

İstasyon Caddesi’nde faaliyet gösteren SGK binasının artık Melikgazi Ek hizmet binası olduğunu söyleyen Hasgül, “Biz orayı yeni bir merkez müdürlüğü yapabilmek için talepte bulunmuştuk. Olumlu cevap alamadık ve burayı Melikgazi ek hizmet binası olarak faaliyete geçirmeye karar verdik. O binada rehberlik, halkla ilişkiler ve başvuru işlemleri yapılabilecek. Vatandaşların her türlü bilgi alabileceği bir birim oluşturuldu. Vatandaşlarımızın oradan bilgiye ulaşması da böylece kolay olacak” dedi.

Vatandaşlara SGK’nın farklı durumlarda çeşitli ödemeler yaptığını hatırlatan Hasgül, “Vatandaşların yoluk parası, süt parası, rapor parası gibi kurumumuzdan alacağı paraları biz banka yoluyla ödemesini gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlar sms bilgilendirmesi dışında da e-devlet sisteminde de durum sorgulaması yapabilirler. Vatandaşların bazen bu parayı unutabiliyorlar. Bu durumlarda zaman aşımı 5 yıldır. Vatandaşların başvurusundan sonra 1 hafta içerisinde ödeme gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

Vatandaşların SGK’dan alabilecekleri paraların miktarlarıyla ilgili de bilgiler veren Hasgül, “Yolluk Ödemesi için, Yol ve gündelik ödemesi sigortalının kendisine ve bakmakla yükümlü bulunduğu hak sahiplerine yani anne, baba, eş ve çocuklara PTT aracılığıyla yapılır. Bunun için kişinin tıbbi (organ nakli, kontorlü, kanser tedavisi, acil gibi haller) ve zorunlu nedenlerle yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyor. Başvuru SGK il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor.  Cenaze Yardımı,Ölen kişi adına 360 günlük sigorta primi yaptırılması bu ödeme için yeterli. Ölümün gerçekleştiği tarihte kişinin sigortalı olası gerekmiyor. Telaş ve acıyla unutulan bu ödemede 5 yıllık zamanaşımı var. Ödenek ise 531 lira. Öncelik eş ve çocukların. Yoksa, ödemeyi anne-baba ya da kardeş alır. Bir dilekçeyle sosyal güvenlik merkezlerine başvurmak yeterli. Çeyiz İçin 24 Maaş,Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken, evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödeniyor. Bu ödenek SSK veya Bağkurlu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına veriliyor. Kız çocukları evlendiklerinde yetim maaşları kesilir. Kesilen maaşın 2 yıllık tutarı (24 maaş), kız çocuğuna evlendiğinde toplu olarak peşin ödeniyor. Başvuru SGK’ya. İstirahat Parası, Çalışırken hastalanan, meslek hastalığına yakalanan, iş kazası geçiren sigortalıya hastane rapor yazar. Rapor alınan sürelerde patron maaş ödemez, ödemeyi SGK yapar. Buna iş göremezlik ödeneği (istirahat) parası denir. Ödeme son 3 aylık kazanca göre yapılır. En düşük günlük ödeme ayakta tedavide 39.50 TL, yatarak tedavilerde 29.62 TL. Bu parayı Bağkurlu da alır. Ödeme turkiye.gov.tr’den e-devlet şifresiyle kontrol edilebilir ve PTT’ye yatar. Süt Parası,SGK, halk arasında süt parası olarak bilinen ‘emzirme ödeneği’ de veriyor. 133 lira olan Bu para için anne veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması yeterli. SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir. Doğum İzni Parası,Doğum öncesi ve sonrası toplam 122 gün izin kullanan anneler, çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Buna doğum izni veya rapor parası deniyor. Asgari ücretli bir anneye ödenen para 4425 lira. Bu en az tutar. Ödeme PTT ve Ziraat’ten. Bu paranın yatıp yatmadığını turkiye.gov.tr’den kontrol edebilirsiniz. Toplu Para, Bazı sigortalılar emeklilik için gerekli primi tamamlayamıyor. Bu kişiler o ana kadar ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak geri isteyebiliyor. Bunun için SGK’ya dilekçeyle başvurmak gerekiyor” dedi.

GİZEM ABATAY

 

 


Bu haber 142 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   6 + 3 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM