2017-2018 YILI UMRE BİLGİLENDİRME VE EĞİTİM SEMİNERLERİ BAŞLADI
Diğer
2017-11-09 09:04

2017-2018 YILI UMRE BİLGİLENDİRME VE EĞİTİM SEMİNERLERİ BAŞLADI

2017-2018 yılı Diyanet İşleri Başkanlığı Umre organizasyonu ile “Kutsal Topraklar”a gidecek çeşitli turlara kayıt yaptıran vatandaşlarımız için İl Müftülüğü tarafından “Umre Bilgilendirme ve Eğitim Seminerleri” başladı.

İl Müftülüğü konferans salonunda düzenlenen seminere, İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, İl Müftü Yardımcısı Tandoğan Topçu, Dr. Rukiye Coşkun, İl Müftülüğü Merkez Uzman Vaizesi Dr. Ayşe Karaköse ve umreye gidecek vatandaşlar katıldı.

Seminer programında umrecilere yönelik bir konuşma yapan İl Müftüsü Güven, şimdiden ibadetlerinin kabul olmasını niyaz ettikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:“Umre, Arapçada, ömür kelimesiyle aynı kökten gelmektedir. Aslında umre demek, manevî hayatımıza bir ömür daha katmak, demektir. Kutsal topraklarda, dünyanın hiçbir yerinde yapamayacağımız Umre ibadetini ve tavafı öncelemeliyiz. Bu süre zarfında, sağlığımızı gözeterek Mekke’deyken, Harem’de, yani Kâbe’de, Kâbe’nin civarında bol bol namaz kılmalıyız, özellikle vakit namazlarını kaçırmamalıyız. Gücümüz yettiğince tavaf yapmalı; sonrasında namaz kılmalı, Kur’an-ı Kerim okumalı, tefekkür etmeli, çoluğumuza çocuğumuza, yakınlarımıza hep dua etmeliyiz. Hacer annemiz misali Rabbimize en güzel bir şekilde tevekkül edebilmeyi öğrenmeliyiz. Yaşadığımız memleketlerimizden oraya doğru yol aldığımızda; çoluğumuz çocuğumuz, işimiz gücümüz ne olacak, diye düşünmeyip Yüce Allah’a tevekkül etmeliyiz. Giderken, artık geride bıraktığımız ne varsa hepsini unutmalıyız. Bir gün öyle ya da böyle öleceğiz zaten ve herkesi geride bırakacağız istesek de istemesek de. Bizler, buradakileri düşünmektense kendimizi düşünmeliyiz orada öncelikle. Günahlarımızı affettirmek için uğraşmalıyız.”

Umrecileri ilgilendiren diğer konulardan da bahseden Sayın Güven, Medine’ye gidince, oradayken Allah Rasulü’nün yaşadığı anları hatırlayıp, O’nun sahabeleri gibi olunması gerektiğini, Ravza-i Mutahhara’da O’nu ziyaret etmeyi, Asr-ı Saadet’te Medine’deki yaşanmış olayları, yapılmış savaşları anlamamız gerektiğine vurgu yaptı. Güven, o kutsal mekânlara gitmeden önce, bütün umrecilerin maddi ve manevî anlamda herkesten helallik almasını tavsiye etti. Ve son olarak, umrecilere, kendilerine çok dua etmeleri istirhamında bulunarak konuşmasını tamamladı.   

Seminerde, ayrıca İl Müftü Yardımcısı Topçu, “Ana Hatlarıyla Umre Menasiki”, İl Müftülüğü Merkez Uzman Vaizesi Dr. Ayşe Karaköse, “Kadınlara Özgü Konular” ve Dr. Rukiye Coşkun, “Umre İbadetinin Gereği Olarak Bir Arada Yaşama Bilinci” konularında umrecilere bilgi verdiler.

KURUM BÜLTENİ 

 

 


Bu haber 152 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   7 + 8 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM