KENDİNİZE KISA, ORTA VE UZUN VADEDE HEDEFLER BELİRLEMELİSİNİZ
Diğer
2017-11-13 08:26

KENDİNİZE KISA, ORTA VE UZUN VADEDE HEDEFLER BELİRLEMELİSİNİZ

İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Türkiye’de 1951 yılında açılan 7 İmam Hatip okulundan birisi olan Kayseri Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, okul öğrencilerine bir konferans verdi.

Okulun konferans salonunda gerçekleşen konferansın öncesinde açılış konuşmasını yapan okul müdürü Tevfik Kök, daha sonra sözü İl Müftüsüne verdi.

Güven, sözlerinin başında, İmam Hatipli gençler olarak öğrencilerin arkadaş seçimine çok dikkat etmelerini ve kendilerine faydalı ve doğru hedefler belirlemelerini tavsiye ettikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:“Her biriniz, çevrenize örnek insanlar olmanızla birlikte, muhakkak surette bir hedefiniz de olmalı. Hedefi olmayan okun, nereye gideceği belli olmaz. Gençlik heyecanıyla önünüze koyduğunuz hedeflere, çalışıp gayret ederek ulaşabilirsiniz. Kendinize, kısa, orta ve uzun vadede hedefler koymalısınız.Kısa vadede, derslerinizde başarılı olmalı, okulu en iyi dereceyle bitirmeli, arkadaşlarınızla iyi geçinmeli, Arapça, Kur’an-ı Kerim gibi meslek derslerinize önem vermeli, her hafta yada en azından iki haftada bir kitap okumalısınız. Orta vadede, İmam Hatibi bitirdikten sonra şu şu hedeflerime cevap verecek şu üniversitenin şu bölümüne girmeliyim, demelisiniz. Uzun vadede, iyi bir işim olmalı, topluma ve dinime hizmet etmeliyim, diyerek hedefler belirlemelisiniz.Batılı bir bilim adamı, insanın hayatta arzuladığı şeyleri elde edememesini iki şeye bağlıyor. Birincisi, kişinin isteğinde samimi olmamasıdır. İkincisi de istenilen şeyle alakalı olarak bedel ödenmemesidir. Öncelikle istediğiniz şeyde samimi olup düşündüğünüz şey yönünde çalışmak zorundasınız. Lise yıllarında konulan hedefler önemlidir tabi bu hedefleri gerçekleştirmede öğretmenleriniz sizlere yardımcı olmalıdırlar. Bu dönemlerde öğretmenlerin yönlendirme ve teşviklerinin ne kadar önemli olduğunu, bizzat öğretmenlerinizin kendileri bilirler. Sizler de bunu ileride öğreneceksiniz inşallah. Kendim bizzat bunu lise yıllarımda yaşadım ve beni ilimle iştigal etmeye, okumaya ve yazmaya yönlendiren, aynı zamanda bunları bana sevdiren lisede okurken edebiyat derslerimize giren bir Hocam olmuştu.”

“KENDİ DÜNYASINI KURAN KİŞİNİN BAŞKALARINA İHTİYACI OLMAZ!”

Kendi hayatından okuma ve yazmayla ilgili örnekler vererek öğrencilerin daha iyi anlamalarını ve örnek almalarını hedefleyen Güven, sözlerine şöyle devam etti:

“İmam Hatip liselerinin, buralarda eğitim-öğretim gören öğrencilerin en önemli görevi, ülkenin ihtiyacı olan manevi gelişmeyi sağlamaktır. Bu noktada, birbirinizle kuracağınız arkadaşlıklarınız, dostluklarınız çok önemlidir. Bu sıralardayken arkadaşlığınızı pekiştirirseniz bu haliniz bir ömür sürecektir.

Şunu asla unutmamalısınız ki önemli olan diplomalı olmak değildir. Öyle iyi işler yapmalısınız ki diplomanız, yalnızca resmi olarak bir işe girmenize vesile olmalıdır. Kendi dünyasını kurduktan sonra başka şeylere ve kimselere ihtiyacı olmaz insanın.

Bizlerin, güçlü kişiliklere, güçlü şahsiyetlere ihtiyacımız var. Ülkemizin manevi inşasında ve gelişiminde sizlerin rol almanız gerekiyor.

Sözümün başında belirttiğim üzere kendinize hedefler belirlemelisiniz. Ve en önemli hedefiniz, iyi bir insan ve iyi bir Müslüman olmak olmalıdır. İnsanlara yük olan değil, insanların yükünü üstlenenler olmalısınız. Ahlaklı bireyler olmaya gayret etmelisiniz. Ahlak, tavır ve davranışlarınızda kendisini gösterir.”

 KURUM BÜLTENİ 


Bu haber 143 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   4 + 6 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM