SAVUNMA SANAYİ KAYSERİ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
İş Hayatı
2018-04-12 14:27

SAVUNMA SANAYİ KAYSERİ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Savunma Sanayi Kayseri Çalıştayı, Erciyes Üniversitesi ve Erciyes Teknopark ev sahipliğinde, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı işbirliği ile gerçekleştirildi. 

Ommer Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya,  Vali Süleyman Kamçı, 2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Daire Başkanı Dr. Ata Şenlikci, Savunma Sanayi Müsteşarlığı İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Gökhan Uçar, Aspilsan Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Oran Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Doğan, Prof. Dr. Karamehmet Yıldız ve Prof. Dr. Mustafa Kemal Apalak ile çok sayıda firma yetkilisi katıldı. 

Çalıştayın açılış konuşmalarında Savunma Sanayi Müsteşarlığı Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Daire Başkanı Dr. Ata Şenlikci ile İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Gökhan Uçar, Savunma Sanayi Müsteşarlığının yeni proje ve faaliyetlerini anlattı. 

Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven ise konuşmasında, uluslararası arenada ülkelerin ekonomik ve siyasal alandaki gücünü belirleyen savunma sanayi sektöründe Türkiye’nin kendi bağımsız sistemleri konusunda, azimle, yılmadan çalışmakta olduğunu kaydetti. 

Rektör Güven, “Bugün ASELSAN, TAI ve ROKETSAN gibi şirketlerimiz savunma sanayisinde ilk 100'de yer almaktadır. Ayrıca Simülasyon sektöründe HAVELSAN ile dünyada ilk 100'e girmemiz de devletimizin ve Savunma Sanayi Müsteşarlığının bir başarısıdır. Bizde Erciyes Üniversitesi olarak, bölgenin en büyük, Türkiye’nin en iyi 5. Teknoparkı olan Erciyes Teknopark’ın ana ortağı ve yöneticisi durumundayız.Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetici şirketi olarak görev yapan Erciyes Teknopark, Kayseri’deki geleneksel sanayi anlayışını teknolojik tabanlı sanayiye dönüştürmek amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir” dedi.

Konuşmasında Erciyes Üniversitesi ve Erciyes Teknopark olarak savunma sanayinin millileştirilmesi konusunda üzerlerine düşen sorumluluğun bilincinde olduklarına vurgu yapan Rektör Güven, sözlerini söyle sürdürdü: “Bugün burada üniversite-sanayi işbirliğinin somut göstergesi olarak Erciyes Üniversitesi ve Aspilsan Enerji firması ile TÜBİTAK TEYDEB Ar-Ge Projesi imza protokolünü gerçekleştiriyor olacağız. Şimdiye kadar Teknoloji Transfer Ofisimiz aracılığı ile 6 adet Ar-Ge Projesi hayata geçirdiğimiz Aspilsan Enerji’ye, bu işbirliğinden dolayı huzurlarınızda teşekkürlerimi sunarım. Şehrimizin diğer sanayicilerini de bu güçlü ekosistemle işbirliği yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayacak projeler geliştirmeye davet ediyorum. Ülkemizin uluslararası arenada söz sahibi olabilmesi için güçlü bir milli savunma sanayine sahip olmamız gerektiği aşikârdır. Bu amaçla yeni projelerin ve işbirliklerinin doğması adına yoğun emek harcanarak düzenlenen Savunma Sanayi Kayseri Çalıştayı’na,Erciyes Teknopark olarak ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduğumuzu yinelemek isterim.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de konuşmasında bu tür çalıştayların savunma sanayinin gelişimine büyük katkı verdiğini kaydetti. 

Açılışta son konuşmayı yapan Vali Süleyman Kamçı, yapılan çalıştay ve imzalanacak protokolün savunma sanayinde üniversite-sanayi işbirliğinin gelişimine önemli fayda sağlayacağını söyledi. 

Vali Kamçı, “Kayseri’de sanayimiz ile üniversitemiz arasında güzel bir işbirliği bulunmaktadır. Bu işbirliğinin daha da gelişmesi lazım. Ülkemiz için stratejik öneme sahip ve ulusal katılımla gerçekleştirdiğimiz Savunma Sanayi Kayseri Çalıştayında, savunma sanayimizin güçlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik yeni hedefler de otaya konacaktır” diye konuştu. 

Açılış konuşmaların ardından Erciyes Üniversitesi, Erciyes Teknopark ve Aspilsan Enerji A.Ş. arasında “Üniversite -Sanayi Ortaklı Ar-Ge Projesi” protokolü  imzalandı. 

Çalıştay sunumlarla gün boyu devam etti.

HABER MERKEZİ 


Bu haber 100 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   1 + 8 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM