NNYÜ’DE HEMŞİRELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ
Sağlık
2018-05-18 14:56

NNYÜ’DE HEMŞİRELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimler Fakültesi Hemşirelik Bölümü, Dünya Hemşireler Gününü çeşitli etkinliklerle kutladı.

NNYÜ kampüsünde düzenlenen kutlama etkinlikleri Sağlıklı Yaşam Kulübününöğrenci, akademisyen ve idari personele yönelik düzenlemiş olduğu “Sağlık Taraması” kapsamında Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoretapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencileriyle birlikte Mustafa Nevzat Özhamurkar Öğrenci Merkezi’nde kanşekeri,oksijen satürasyonu, kan basıncı ve nabız ölçümü yapmalarıyla başladı.Yoğun ilgi gören ölçümlerden sonra Uluslararası Hemşireler Birliğinin (ICN) 2018 yılı 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü çerçevesinde ele alınmak üzere belirlemiş olduğu “Hemşireler: Öncü Bir Sestir. Sağlık, Bir İnsan Hakkıdırteması çerçevesinde ERÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mürüvvet Başer’in konuşmacı olarak katıldığı bir konferans düzenlendi. 

Konferans öncesi açılış konuşması yapan Hemşirelik Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Uçar, Dünya Sağlık Örgütü’nün de vurguladığı gibi toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesinde hemşirelerin anahtar role sahip olduklarını; dolayısıyla hemşirelerin iki temel sorumluluğunun olduğunu belirterek, “Hemşirelerin öncelikle sağlık hakkı kapsamında adil,  ulaşılabilir, nitelikli ve etkili sağlık hizmetlerinin sunumunda, sağlıkta verimliliğin yaratılmasında, politikaların oluşturulmasında, bakımın finansal karşılanabilirliğinin sağlanmasında etkin rol almaları gerekmektedir.Aynı zamanda da bilgilerini geliştirmeleri ve nitelikli ve güvenli bakım hizmetini sunmada bunu etkin bir şekilde kullanmaları gerekmektedir.”dedi 

 “Bütünleşik Sağlık Uygulamaları ve Kadın Sağlığında Kullanımı” konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Mürüvvet Başer ise  “Nitelikli bir bakım hizmetinin sunulabilmesi için hemşirenin önce öz varlığını anlamlandırmalı, öz farkındalığını arttırmalıdır. Hemşireler zihin-beden-ruh temelli bütüncül uygulamaları bakımlarına yansıtmalıdır” dedi. 

Prof. Dr. Mürüvvet Başer’e konuşmasından sonra Hemşirelik Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya UÇAR tarafından plaket takdim edilirken, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında başarılı olan öğrencilerin Onur ve Yüksek Onur Belgeleri Bölüm öğretim üyeleri tarafından verildi. Dünya Hemşireler Günü etkinlikleri öğretim üyeleri ve öğrencilerin toplu hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.

KURUM BÜLTENİ   

 

 


Bu haber 257 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   6 + 5 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM