MOBİL SAĞLIK EVİ UYGULAMASI BAŞLADI
Sağlık
2018-10-07 16:24

MOBİL SAĞLIK EVİ UYGULAMASI BAŞLADI

Sarıoğlan ve Tomarza’da aktif olarak başlayan Develi, Yahyalı, Yeşilhisar ve İncesu’da faaliyete geçmesi için çalışmaları devam eden ve diğer ilçelerde de ön çalışması süren “mobil sağlık evi uygulaması” vatandaşlardan tam not almaya devam ediyor.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün koordinasyonunda başlayan mobil sağlık evi uygulamasında; Aile Hekiminin mahallelere sunduğu mobil hizmet günleri harici günlerde ilçedeki Toplum Sağlığı merkezinde görevli Doktor,Diyetisyen,Ebe ve Çevre Sağlığı Teknisyeninden oluşan mobilsağlık  ekibi; köylere giderek köy halkını bankta bulursa bankta; parkta bulursa parkta; kahvede bulursa kahvede; tarlada bulursa tarlada sağlık hizmeti ulaştırmaya devam ediyor.

Başlatılan mobil sağlık evi uygulaması ile bütün vatandaşların düzenli olarak birinci basamak sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayarak, toplum sağlığını korumak ve yükseltmek, iyileştirici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini koordine etmek ve bu hizmetlerin etkin ve verimli bir şekilde sunulmasınısağlamak amaçlanmıştır.

Mobil Sağlık Evi Uygulaması ile varsa bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi, özellikle rahim kanserinin erken teşhisi, o gün için ilçe merkezine gelemeyecek hastaların muayenelerinin yapılarak varsa pansuman, enjeksiyonlarının yapılması, şeker ve tansiyonlarının ölçülmesi, obez hastalara diyetisyen tarafından eğitim verilmesi, gerektiği durumda ileri tetkik ve tedavi için sağlık merkezlerine yönlendirilmesi, yaşlı ve kimsesiz yatağa bağımlı evde sağlık hizmeti birimlerine ulaşamayan hastaların tespiti ve tedavilerinin sağlanması,köyün çevre sağlığı bakımından değerlendirilerek çözüme yönelik çalışmalar yapılması, su numunesi alınıp tahlilinin yaptırılarak halkın temiz içme suyu kullanımının sağlanması hizmetleri verilmeye başlanmıştır.

Tomarza Başhekimi Dr. Ersin Yel’in de açıklamalarda bulunduğu mobil sağlık evi uygulamasında vatandaşlarımız da son derece memnun olduklarını belirterek emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ettiler.

KURUM BÜLTENİ 

 

 

 

 

           


Bu haber 115 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   10 + 9 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM