Gizem ABATAY
“NOMOFOBİ” YENİ HASTALIĞIMIZ
12.02.2017

Bugün geldiğimiz noktada artık insanlar cep telefonsuz hayat düşünemez oldular. İngilizce “no mobile phobia” dan türetilen “nomofobi”  yani cep telefonundan mahrum kalma korkusu özellikle sosyal ağlara sürekli bağlı kalmayı yeğleyen gençleri etkiliyor.Yani yeni hastalığımız nomofobi. Öyle ki artık hastalık olarak nitelenir noktaya gelindi. Bizler farkına varmasak bile hayatımızın tümüne hakim olan cep telefonlarımız bizi artık yeni bir hastalıkla tanıştırdı.

Hatta bunun belirtilerinin bile olduğu açılandı geçtiğimiz yakın zaman içerisinde. İşte cep telefonundan kopmanın sonucu kişilerde oluşan bazı etkiler ise şöyle; Panik atak, nefes darlığı, baş dönmesi, titreme, terleme, kalp hızının artması, göğüs ağrısı ve bulantı gibi fiziksel yan etkilere neden oluyor.

Aslında çok gerekli olan telefonlarımız ne yazık ki çok fazla hayat alanımızda bizimle ve bizler nomofobi hastalarıyız. Kimimiz sürekli mesaj ve sosyal ağlardan haberleşmek için kullanıyoruz kimimiz konuşmak için kullanıyoruz. O kadar ki teknolojiye sonuna kadar varım diyenlerde var..Uyanınca ilk telefonuma bakarım  o yoksa ne yaparım diyenlerimiz de var. Geldiğimiz nokta bu kadar ciddi ki küçük çocuklarda bile artık nomofobi oluştu, oluşmak üzere ne yazık ki. Artık aileler küçük yaşlarda çocuklarına cep telefonu alır oldular. Çağın gereği olarak düşünülen telefonlar aslında bir noktada gerekli olduğu kadar da yerinde kullanımıyla önem kazanması gerekir. Çünkü gelinen nokta düşündüğümüzden de daha ciddi bir boyut kazandı toplumumuzda. 

Tek bizler değil Fransa’da yapılan araştırmalarda da Fransızların da telefondan ayrılamadığı şu şekilde belirtilmiş, Fransızların yüzde 22’si cep telefonları olmaksızın bir gün bile geçirmelerinin olanaksız olduğunu açıklarken, bu oranın 15-19 yaşlarında yüzde 34’e çıkması dikkat çekti.

Dünya cep telefonsuz gününün organizatörü bile Phil Marso şu sözleriyle bu durumu açıkladı, “Telefona bağımlı kişileri anlayabilir çünkü tüm hayatları telefonun içinde. Eğer şans eseri telefonlarını kaybederlerse kendilerini tamamen dünyadan kopuk hissederler. Bir gün sokakta aradığı yeri bana sormak yerine telefonundaki haritaya bakarak arayan insana bile denk geldim” diyerek telefon kullanımının artık ne derece ciddi bir boyuta geldiğini düşünmemizi vurguladı.

Evet bu bir gerçek ki bizler artık adreslerimizi aklımızda tutmak yerine telefonlarımıza yüklediğimiz programlarla nerede ne yapılır, ne yenir, ne içilir oralardan bulur olduk. Dalga dalga yayılan bir ihtiyacımız haline geldi. Şimdi aklımıza arada bir acaba bu programlar ve telefonlar yokken neler yapıyorduk sorusu da gelmiyor değil. Hayatımız o zamanlar daha da güzeldi belki de.

Nomofobi kendini nasıl ortaya çıkarıyor diye düşünenler olacaktır. İşte bazı belirtiler;

Cep telefonunu veya sinyalini kaybetmek olumsuz fiziksel belirtilere yol açıyorsa veya kişi telefonunu asla kapatmıyorsa

Kişi panik atağın sinyal çekmemesi veya şarjın bitmesine karşı aşırı bir tepki olduğunun farkındaysa

Obsesif biçimde cep telefonunun veya mobil cihazının yanında olup olmadığını kontrol ediyorsa

Cep telefonu güvenli bir yerde olsa bile onu kaybetme endişesi sürekli mevcutsa

Fobi oldukça uzun bir süredir devam ediyorsa ve kişinin sağlığını veya günlük yaşamını etkiliyorsa

Eğer bunlara cevaplar evet ise artık sizde bir nomofobi hastası olmuşsunuz demekti


Bu yazı 2184 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM