Gizem ABATAY
GEÇMİŞİN TANIKLARI YOK ARTIK!
16.02.2017

Önceden insanlar birbirlerine uzun uzun hatta sayfalarca mektup yazarlardı. Bu mektupların gönderilene ulaşması bile günlerce zaman alırdı. Tabi cevabın gelmesi de yine günlere yayılırdı. Ve insanlar bu mektupları büyük bir hevesle beklerdi. Çünkü o zaman insanlarda tahammül ve sabır yüksekti. İnsanlar sabretmeyi biliyorlardı. Hatta şimdiye bakılarak çok çok yüksek bir sabır ve tahammül varmış.

Mektuplar özenle yazılır. Kimi zaman başka şehirlere kimi zamanda daha da uzak olan yurtdışı ülkelerine gönderilirdi. En çok Almanya’ya çalışmaya gidenlere yazılırdı belki de satır satır sayfalarca. Neler olduğu, neler yaşandığı mektuplarda sayfalar dolusu dile getirilirdi. Bazen uzak ülkede çalışan eşe bazen de başka şehirlerde kalmış anne-babaya veya evlada yazılan mektuplar hasret, özlem ve iyi dileklerle dolu olurdu.

Mektupların en iyi özelliği belki de mektubu yazan zorda olsa bile bunu aman üzülmesin, aman merak etmesin düşüncesiyle yazmazdı. Hatta her şey çok fazlasıyla yolundaymış gibi satırlarla başlayıp bitirirdi. Özenle seçilen cümleler, özlemler ve özlenenler yazılırdı. O zamanlar bir de postacının yolu gözlenir ve mektubum var mı diye sorulurdu.

Bazı büyüklerimiz okuma-yazma bilmediği için evde okuma-yazma bilen birine okuturdu gelen mektubunu. Eğer evde yoksa komşu ya da çocuğuna bile okuturdu. O kadar ki bu mektuplar yıllarca zarfıyla bile saklanırdı. Biriktikçe anılar artar mektuplar kutularda pullu zarflarıyla saklanırdı.

Hatta bazı dönemlerde gazetelerde ilan olarak “mektuplaşmak isteyenler” adıyla köşeler vardı. Kimileri buradan arkadaş bile bulurdu. Çoğunlukla mektuptaki ve gerçek hayattaki karakter birbirine uymaz ve hüsranla sonuçlanırdı. Bundan başka asker mektupları da çok önemliydi. Önce okunur sonra mektupları askerlere dağıtılırdı. Aileden, eşten, arkadaştan gelen mektuplar askerin oradaki sevinç sebebi olurdu.

 Ayrıca da mektuplar insanlara uzun soluklu yazmayı ve düşünerek yazma alışkanlığını verirdi. Günümüz mesajları hatta e-mailleri düşünmeden yazılan, kısaltmalarla başlayıp biten ifadelerle dolu.

Şimdi geldiğimiz nokta ise mektup kültürümüz bitti. Çünkü telefon ve mesaj sayesinde insanlar anında haberleşir oldular. Bu da yetmez gibi tahammülsüz ve beklemeyi bilmeyen insanlar yarattı telefonlar. Artık ne mektup kaldı hasretle yazılan ne de kutularda saklanıp arada okunup anıları yad edecek geçmişin yazılı tanıkları!

Günümüzde telefon ve mesaj saklanmayan, anılarda yer etmeyen ve kolayca şeyler unutulan şeyler olmasına rağmen bize sağladığı anında haber alma yüzünden mektup kültürümüzü bitirdi. Hele de gelecek nesil sanırım artık mektup kelimesini bile bilmeyecek.

  

 

 


Bu yazı 2555 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM