Gizem ABATAY
AĞIZ SAĞLIĞI MI?
06.12.2018

Toplum olarak bazen ağız ve diş sağlığını ne kadar ihmal ettiğimizi bir kez daha gördüm. Sabah kuşağında ana haber bülteni izlerken gördüğüm bir haber bunu düşündürdü.

Çünkü haberin konusu ağız ve diş sağlığı idi.

Ulusal gündemde yapılan haberde ise sonuçların ne kadar da ihmalkarlık olduğunu gözler önüne seriyordu. Çünkü ağız ve diş sağlığında sınıfta kalmamız haberin konusu olmuştu. Haberin bandını okur okumaz acaba ne kadar doğru diyerek, birkaç araştırma sonuçlarına baktım.

Ortaya çıkan her tabloda da bizlerin sağlığını ne kadar da geri plana ittiğini gösteriyor. Yapılan araştırmanın bir kısmı şöyle; “Türkiye’de insanların diş hekimine görünme ortalaması yılda 1 bile değilken Avrupa’da bu rakam yılda 5’e ulaşıyor. Araştırma raporları Türkiye’nin ağız ve diş sağlığı konusunda hala kat etmesi gereken çok yol olduğunu gösteriyor.  Tüm çaba ve gelişmelere rağmen Türkiye’nin ağız ve diş sağlığında Avrupa’nın çok gerisinde kalıyor. Rakamlar bu çarpıcı gerçeği açıkça ortaya koyuyor. Türk Dişhekimleri Birliği verilerine göre kişi başı yıllık diş muayenesi oranı Türkiye’de yalnızca 0.9 iken AB ülkeleri ortalamasında bu rakam yılda beş olarak karşımıza çıkıyor”

Yani bizler yılda bir kez bile diş hekiminin kapısından geçmiyormuşuz ki halbuki çocukluk çağından itibaren bizlere dişlerinizi düzenli fırçalayın, en az yılda iki kez 6 aylık periyotlarla olmak üzere diş hekimine görünün diye uyarılarda yapılırdı. Bunlara rağmen yıl 2018 iken araştırmalar kendimizi ve sağlığımızı bir hayli ihmal ettiğimizi gösteriyor. Araştırmada yer alan bir diğer sonuca göre de, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye’de insanların çok önemli bir kısmının dolgu ve kanal tedavisini gibi önemli sorunlarını bile yaptırmadığını gösteriyor. Türkiye’de ağız ve diş sağlığı konusunda rakamsal olarak ifade edilmesi gerekirse, ihtiyaç duyulan dolgunun %2’si ve kanal tedavisinin ise %6’sı gerçekleşiyor. Ayrıca 35-40 yaş arası her 100 kişiden 89’unun en az bir dişi eksik.”

İşte şimdi daha iyi gözler önüne serildi değil mi kendimizi nasıl ihmal ettiğimiz. 

 


Bu yazı 287 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM