PETRA
28.03.2017

    Bu kış Kayseri’ye geldiğimde, azız dostum  VeyselBey (Veysel Yavaş) bana hoş geldin demeye gelmişti. Veysel Bey’in eşi Ülkü Hanım da kızımız gibi olduğundan evde koyu bir sohbet başladı. Tabi görev yerim olan Ürdün’den bahsediyorduk. Veysel Bey birden “Petra’yı gördün mü”? dedi. Ben, petra’yıgörmeyi bırak, adını bile ilk defa duyuyordum. Ürdün’de birçok yer gördüğümden dem vururken; dünyanın yedi harikasından biri olduğunu söylediği Petra’yı duymadım bile demem sohbetin tadını kaçırır gibi oldu. Lafı değiştirip sohbete devam etsek de Petra aklımda takılı kaldı. Ürdün’e dönünce ilk fırsatta Petra’ya gitmeyi planlıyordum ki; Ürdün Üniversitesi Petra’ya bir gezi düzenledi. Hemen geziye katıldım.

   Petra, Amman’a yaklaşık üç yüz kilometre uzaklıkta tarihi bir şehir. Otobüsle dört saate ancak varılabiliyor. Yollar düzenli ve bakımlı. Rahat bir yolculuktan sonra Prtra’ya varıyoruz. Otobüste rehberlik yapan görevli, aralıklarla gördüğümüz yerler hakkında bilgi veriyor. Tüm dikkatimi toplayarak görevliyi anlamaya çalışıyorum.  Anlayamadığım ifadeleri de otobüste birazcık Türkçe bilen arkadaşlara soruyorum. Gittiğimiz yollardan dikkatimi çeken yerlerin fotoğraflarını çekiyorum. Genelde çorak ve kurak bir ortamda yolculuk yaptığımızı gözlemlerken iki, iki buçuk saat sonra yemyeşil bir vadiye giriyoruz. Birden iklim değişiyor daha sıcak bir iklime geçiyoruz. Amman’a göre hissedilir bir sıcaklık oluşuyor. Ağaçlar çiçek açmış, insanlar daha hareketli gözüküyorlar. Bu vadinin “Mina Vadisi” olduğunu öğreniyoruz. Arapça bilmediğime üzülüyorum. Çünkü, merak ettiğim birçok konuyu soramıyorum.

     Otobüsle, bir saatten biraz fazla gittiğimiz bu vadinin sonunda Petra’ya varıyoruz. Petra vadininucunda yeni ve modern bir şehir. Tüm Ürdün de olduğu gibi Petra’da da binalar kesme taştan yapılmış ve en çok üç, dört katlı. Ancak, asıl Petra burası değil diyorlar. Otobüsümüzü bir parka çekiyorlar; akşam beşe kadar istediğiniz gibi gezebilirsiniz diyorlar. 

     Asıl petra’ya kontrollü bir kapıdan  aranarakgiriyoruz. Belli ki terör korkusu var. Sıkı bir aramadan geçiyoruz. Burasının  M.Ö. 312 yılında kurulmuş Enbati adlı bir Arap kabilesinin başkenti olduğunu öğreniyoruz. Yaklaşık beş km. uzunluğunda dar ve çok derin bir kanyon. Bazen genişleyip bazen daralan; ancak kapıdan başka giriş noktasının olmadığı çok derin bir kanyonda dolaşmaya başlıyoruz.

    Ara sıra atla , ara sıra da deveyle geziyoruz. Eşekle gezmek de mümkün ama bizimki biraz daha nostaljikolsun diye eşeği tercih etmiyoruz. Gezerken de mümkün olduğunca Petra hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum. Gogol amcanın! Bilgisine de başvurmakistemiyorum. Burada çok görkemli saraylar, mabetler ve altı bin kişilik bir tiyatro salonuna rastlıyoruz. Rehberimiz: bu kanyonun: en yufka yerinin yüz kırk metre, Akabe’ye yakın bir noktada ve Ürdün’ün güneyinde olduğunu söylüyor. Burasının 1812 miladi yılında İsveçli Yuhan adlı bir arkeolog tarafından bulunduğunu da belirtiyor. Kanyonun orta yerinde tanrıya kurban adanan önemli bir sunağa rastlıyoruz. Petra kralının kızı için yaptırdığı muhteşem bir saray var. En alt ucunda ise, miladi üçüncü asırda yapılmış yüksekliği seksen metre, genişliği kırk beş metre olan bir mabedi de geziyoruz.

    Romalılar tarafından uzun yıllar kuşatıldığını, fakat bir türlü alınamadığını, ancak vadiye giren suyollarının kesilerek şehrin aylarca susuz bırakılması neticesinde teslim alındığını da öğreniyoruz. Kanyonun zemine yakın noktalarında açılan suyolları bu gün bile varlığını koruyor. Hayranlıkla seyrediyoruz. Kanyonun giriş kısmından tabana doğru tahmini yüzde kırklık bir eğimle kolay gidiyoruz. Fakat geri dönerken hep tırmandığımız için kapıyı bulmada zorlandığımızı hissediyorum.Etrafıma baktığımda pek çok Avrupalı turistin taşlara yaslandığını, yerlere oturduğunu görüyorum.Kanyondan çıkarken; yani gerçek Petra şehrinden çıkarken rehberimiz, böyle birkaç saatte Petra’yıtanımanın mümkün olmadığını üç dört gün gezilmesi gerektiğini vurguluyor. Hak veriyoruz.

   Tatlı bir yorgunluk içerisinde akşam saat 22.00 sularında Amman’a dönüyoruz.

 


Bu yazı 3227 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM