Koray ÜLGER
TATİL NEDİR, NASIL YAPILIR -2
01.05.2017

Gelelim Urfa Macerasına…

Bir gün öncesinde sizlere Adana ve Maraş’ta alternatif tatil planlarını sunarken özellikle Antep ve Urfa için ayrı bir gün ayırmıştım. Nedeni hem Urfa ve Antep’in dünyada eşi benzeri olmayan sofraları, ardından da yine dünyada eşi benzeri olmayan doğal ve tarihi güzellikleri…

Akşam saatlerinde Urfa’ya varmış olursunuz…

Zira araları yakın komşu iller bunlar…

Konaklayacak bir mekana adım atıp, eşyalarınızı bıraktıktan sonra akşam yemeği için bir yerler aramanın da vakti geldi sanırım.

Başrolde Söğürme var ki çok sağlam bir lezzet…

Ve Yoğurtun en lezzetli hali, Lebeni…

Ağzı açık ve semsek ise hamurla etin muhteşem kavuşması gibi görünüyor hem sofralarda hem de ağzınızda…

Tabii ki günde 5 ton ciğerin tüketildiği Urfa’da ciğer kebabı yazmasak ayıp olur sıradaki lezzet ciğer kebabı…

Yanında da buz gibi bir salata Bostana eşlik eder sizlere…

Akşam yemeğini de böylece savuşturduktan sonra gün gelir, Sıra Geceleri’ne…

Ee Urfa’ya gidipte Sıra Gecesiz olur mu?

Zinhar olmaz…

Bir çok mekan var, Urfa’nın adını dünyaya duyuran en önemli kültürlerden birisi Sıra geceleri için…

Hem bütçenize hem de yaşam koşullarınıza göre seçmek mümkün…

Daha sonra gece geç saatlerde konakladığınız mekanda derin bir uyku çekip öğlen sıraları uyanacaksınızdır. Yorgunluk hissini bir kenara bırakın, Urfa’da gündüz gezilecek çok mekan var.

Balıklı Göle uğrayın mutlaka…

Balıklı Göl biliyorsunuz İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığında düştüğü yerde oluşan iki gölden oluşur. Balıkları ve çevresinde imarethaneleri ile mutlaka görülmesi, mutlaka ibadet edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tabii ki hikayeyi bilmiyorsanız mutlaka okuyarak ve bilgi sahibi olarak oraları dolaşmak çok daha farklı olacaktır.

Bunların yanında Kızlar Sarayı, Halfeti Antik Kenti, Sipahi Pazarı, Göbekli Tepe, Bazda Mağaraları, Fırfırlı Camii, illaki görülmesi gereken yerler…

Tabii ki hem maddi imkanlarınız hem de zamanınız burada önem arzediyor.

Yöresel lezzetler kısmında Aya Köftesi ile Yuvalak’ı da yazmaz isek bize küserler…

Sini Taraklığı ise bambaşka bir şey…

Etin bu halini hiç denememişsinizdir eminim…

Gelelim Antep’e Cartlak kebabı, Simit Kebabı, Ciğer, Alanazik, Sarumsak Kebabı, Yeni Dünya Kebabı, Antep Tava, Balcan Kebabı, aman Allah’ın daha neler neler bunlardan istediğini öğünde istediğinizi seçim her an bir başka lezzet…

Gelelim sulu yemeklere, Çağla Aşı, Pürpürüm Aşı, Lebeniye, Firik Pilavı bunlar da saymakla bitmez.

Tabii ki Antep’e gelinirde Baklava yenilmez mi?

Böyle bir şekil yok kardeşim. Baklava yedik falan demeyin, orada Baklava’ya hayat veriyorlar.

Dülük: Tarihte Doliche olarak bilinen kent, Hitit’lerin baş tanrısı Teşup’un şehridir. Dülük Köyünün içinde ve çevresinde kaya mezarları ve kaya kiliseleri ziyarete açıktır.

Karkamış Harabeleri: Gılgamış Destanı, Geç Hitit döneminde Karkamış şehrinin ortostatlarında (bir duvara bağlı kabartmalı resim ve yazılar) tasvir edilmiştir. Buradan elde edilern eserler günümüzde Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde sergileniyor.

Şeyh Fethullah Camii ve Külliyesi(Aşağı Şeyh Cami-Merkez): Gaziantep’teki en önemli tarihi yapı olup, ilk devir Osmalı cami plan anlayışının başarılı bir örneği. Boyacı Cami (Merkez): 1357’de yapıldığı bilinen cami Memluklular dönemine aittir.

Rumkale(Yavuzeli): Fırat Nehri ile Merzimen çayının birleştiği noktada yükselen kalenin MÖ 840 yılında geç Hitit döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Johannes’in (Yuhenna) Roma döneminde Rumkale’yi merkez yaparak Hristiyanlığın Gaziantep yöresinde yayılmasını sağladığı söylenir.

Hanlar: Tarihi İpek yolu güzergahında bulunan Gaziantep’te bu dönemden kalma pek çok han ve kervansaray bulunmakta. Tuz Hanı, Şire Hanı, Tütün Hanı, Hışva Hanı, Mecidiye Hanı, Emir Ali Hanı, Anadolu Hanı, Kürkçü Hanı, Belediye Hanı, Elbeyli Hanı, Yeni (Yüzükçü) Han, Hacı Ömer Hanı ve Millet Hanı en önemlileridir.

Gaziantep Kalesi: Yapım tarihi kesin olmamakla birlikte Roma döneminde bir gözetleme kulesi olarak yapıldığı anlaşılıyor. Bugünkü görünümünü MS 6.yüzyılda Bizans imparatoru Justinyanus döneminde alan yapı, daire planlı ve 1200 metre uzunluğunda. 12 burcu olan kalenin içinde Mehmet Gazali’nin türbesi, bir cami ve hamam yer alıyor.

Gaziantep Evleri: Kentin dokusuna bambaşka özellikler katan otantik evlerin birçoğu merkez ilçe Şahinbey’de bulunuyor. Geleneksel mimarinin en güzel örnekleri bu evler, yörenin iklimine uygun olarak dar sokaklar boyunca bitişik nizamda, duvarla çevrili, avlulu eyvanlı, olarak inşa edilmiş.

Zeugma Müzesi: Zeugma mozaiklerinin bulunduğu alanın dörtte biri sular altında kalınca kazılarda ele geçen buluntular, Gaziantep Müzesi’ne nakledilerek koruma altına alınmıştı. Zamanla ortaya çıkarılan eserlerin zenginliği ve çeşitliliğinden dolayı Zeugma için ayrı bir müze yapma gerekliliği üzerine kurulan yapı. 2005 yılında açıldı.

Arasta: Şehrin en çok ilgi gören yerlerinden hiç kuşkusuz Arasta. Çarşının içinde yok yok.Nalburlar, bakırcılar, aktarlar, iplikçiler sıra sıra dizilmiş. Gaziantep’te 1963’ten beri yapılan sedefçilik ise halen sürdürülüyor. Bakırcılar çarşısında ise eşsiz usta işi ürünler bulunuyor.


Bu yazı 1533 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM