Mesut KOÇ
OLUMSUZLUK, UMUTSUZLUK DEĞİLDİR
14.09.2017

Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır. Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir.

Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelişmelerle; genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri, böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir. Lösemi her yaşta görülmektedir. En sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. 1 yaşın altında, 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır. 
Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adını verdiğimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmektedir. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutmaktadır.

LÖSEMİ ile ilgili aktardığımız bu bilgilerin ardından dilerseniz lösemili çocuklar ve ailelerine maddi ve manevi destek olan LÖSEV’den bahsedelim. Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), ilk kez 1998 yılında kuruldu. Hastane yönetiminden çocukların odaları için küçük bir televizyon talebine alınan olumsuz yanıt sonrasında o hastanede çalışan doktorlar, hemşireler ve personel, aralarında para toplayarak küçük bir televizyon aldı ve serüven böylelikle başlamış oldu.

Günler geçtikçe büyüdü, güçlendi; projeler geliştirdi, hedeflerini büyüttü. Çocukların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için tüm enerjisiyle çalıştı.

24 Eylül 2000 tarihinde Türkiye'nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE'yi hizmete açıldı. Vakıf; bugüne kadar binlerce lösemili çocuk ve ailesini yaşama bağlamış, Türkiye'nin ilk LÖSEV - Lösemili Çocuklar Okulu'nu açmış, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Pediatrik Hematoloji Servislerine destek vererek köklü çözümler yaratmayı, toplumsal ve kalıcı hizmetler vermeyi sürdürmüştür.
Bugün onlarca çalışanı, binlerce lösemili çocuk ve aileleri, binlerce gönüllü üyesiyle kocaman bir aile.

İşte böylesine büyük bir ailenin şüphesiz gönül elçileride vardı. Onlar ki, vakfın çalışmalarına maddi ve manevi destek veren kişilerdi. Tamamen gönüllü olarak çalışan bu kişilerin en asli görevi, LÖSEMİ hastası çocukların belki de en fazla ihtiyaç duyduğu moral ve motivasyonu sağlamaktı.

İşte bu gerçekten hareket eden LÖSEV her yıl Başkent’te genel merkez nezdinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek farkındalık oluşturmaya çalıştı.

Bizlerde ÇAĞAN medya ailesi olarak LÖSEV gibi kurumsal ve bir o kadar önemli görevi ifa eden kurumları desteklerken bireysel manada yapılacak olan çalışmalarda şüphesiz artı değerler kazandıracaktır.

 

Esen kalın…

 

 


Bu yazı 1890 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM