Mesut KOÇ
HEDEF 5 MİLYON GÖNÜLLÜ
27.10.2017

Kan ve kemik iliği dokusunda bulunan kan yapımından sorumlu, hücrelerin kanserleşmeleri sonucunda ortaya çıkan bir tür kan hastalığıdır.  Lösemi, Türkiye’de yılda 200 bin insanın tanıştığı bir kanser türü. Tabi her hastalıkta olduğu gibi Lösemi’de de erken teşhis büyük önem taşıyor. İşte toplumda bir farkındalık oluşturmak adına da her yıl 2 – 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası olarak kabul edildi.

Hem maddi hem de manevi anlamda insanları yıpratan Lösemi’nin başlıca sebepleri arasında doğal olmayan ürünler geliyor. Yediğimiz gıda maddelerinden tutunda soluduğumuz havaya varana kadar bir çok etken lösemiyle tanışmamıza bizleri maalesef bir adım daha yaklaştırıyor. Tabu bunları söylerken bir felaket senaryosu hazırlamak istemiyorum ancak bir gerçeği de sizlerle paylaşmak icap ediyor. Maalesef günümüzde tükettiğimiz birçok gıda maddesi doğallıktan uzak. Bu nedenle de büyük bir riskle karşı karşıyayız. Lösemi sadece bir kurumun mücadelesi ile illaki önlenemez. Bu konuda lösemiye karşı tek yürek olmak gerekli. Bu açıdan kurulan ve kısa adı LÖSEV olan Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı. Başta hastalar olmak üzere hasta yakınlarına ciddi manada maddi ve manevi destek sağlıyor. Lösemi genel manada tedavi süreci hem pahalı hem de manevi anlamda zor bir süreci gerektiriyor. Lösemili bir hastanın tedavi sürecindeki maliyeti yaklaşık 300 bin lirayı buluyor. Böylesine bir rakamıda birçok aile maalesef kaldıramaz. İşte tem bu noktada LÖSEV devreye giriyor ve bu hastalıkla mücadele noktasında hasta ve hasta yakınlarına destek veriyor. Tüm masraflar vakıf tarafından karşılanıyor. sırf lösemi hastalarına hizmet vermek adına birde sağlık kampusu kuruldu. Bu hastanede lösemi hastalarının her türlü tedavileri yapılıyor. Hasta yakınlarının da barınma ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi izinde gerekli hizmetler veriliyor.

Ancak üzülerek söylemeliyim LÖSANTE de 400 yatak kapasitesi olmasına rağmen 75’nin ruhsatı olduğu için 76. Hasta sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. İşte böylesine önemli bir konuda 375 yatağın ruhsatlandırılamaması büyük bir muamma olarak karşımızda duruyor.

2 – 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası umarım bir türlü çözüme kavuşamayan ruhsat sorunun aşılmasına vesile olur.

Bu hafta Kanal 38 stüdyolarında konuk ettiğim LÖSEV il temsilcisi Arzu Çokeken ve 15 yaşında Lösemi ile tanışıp, LÖSEVİN desteği ile 2 yıl gibi bir zamanda hastalığı yenen Ramazan Bozbeşparmak ile keyifli bir program gerçekleştirdik. Benim açımdan oldukça keyifli ve verimli bir program oldu. LÖSEV tarafından aylık olarak yayınlanan Lösemili çocukların sesi LÖSEV gazetesinin üst kısmında 2.502.698 sayısını gördüm. Dikkatimi çekti ve bu sayının sebebi hikmetini sordum. Ve aldığım cevap karşısında oldukça mutlu oldum. Bu rakam LÖSEV’de gönüllü olarak yer alan kişi sayısını gösteriyordu. Tabi hedef büyüktü. Çokeken, 5 milyon üye sayısını görmek adına yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirtirken, inanıyorum ki bu hedefi tutturmak çokta zor olmayacak.

Ben bir kez daha buradan LÖSEV’e destek veren kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.  Çünkü gerçekten çok kutsal bir görevi yerine getiriyorlar. Hastalara derman, yakınlarına Hızır oluyorlar.


Bu yazı 1995 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM