Gizem ABATAY
GAZETECİ!
10.01.2018

Dün Çalışan Gazeteciler Günü geride kaldı.

Tarihi ise şöyle; 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar. O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "Bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.  

Bir gazeteci olarak bu yazımı satırlara dökerken bunlar muhabirin kaleminden dökülen mesleğe başladıktan sonra bu kaçıncı köşe yazım, kaçıncı kalemimin sizlere ulaşma sayısı bilmiyorum gerçekten.

Okuduğum üniversiteden, seçtiğim bölümden memnun olarak dört yıl verdiğim emeklerin sonucu olarak gazetecilik mesleğini severek icra ettiğim için şanslıyım.

Mesleğimi icra ederken de mezuniyet törenimizde başta hocalarımız ve daha sonra ailelerimizin önünde yaptığımız iletişimci yeminini unutmadan etik çerçevede tarafsız ve objektif bir şekilde çalışan bir gazeteci olma amacını taşıyorum.

Bizler hayatın her alanında her kesimin, her olayın içinde bulunuyoruz. Bizlerin görevi sizlere haber aktarmak bunu yaparken kimi zaman moralimiz bozuk bile olsa ekranlarda sizlere gülücükler saçıyoruz.

Mesleğimiz bizim içimize nakış nakış işleyen, çalıştıkça çalışmak istenilecek kadar büyük bir meslek. Bizlerde işimizi severek, isteyerek icra ediyoruz. Bazen acılarınıza, mutluluğunuza bazen de sinirinize, çaresizliğinizin sesi olarak cevap veriyoruz.

Çalıştığım kurum ve iş arkadaşlarım nedeniyle şanslıyım çünkü bir aile olarak iş yapabilmek, akşama kadar her bölümde emek veren insanlarla karşınıza haber çıkarabilmek, sizlere ulaşabilmek bizlerin gururu oluyor. Sevdiğimiz mesleği, sevdiğimiz insanlarla yaptığımız içinde sizlerin karşısında ayrı bir onur duyuyoruz. Büyük bir aileyiz aslında sahada çalışırken bile diğer meslektaşlarımızla bir bütün içinde çalışabiliyoruz.     

Tabi bugün eğer gazetecilik eğitimimi tamamlamış bir gazeteciysem bunda emeği olan bütün öğretmenlerimin ve kocaman ailemin de katkısı büyüktür. Bu vesileyle onlara teşekkürü borç biliyorum.

Kalemim satırlara değdiği müddetçe gazetecilik mesleğini yürütmeye çalışacağım. Gazeteciliği icra ederken bazen yağmurda ıslanan bazen tehlikelerle karşı karşıya kalan!

Öyle ki bazen ailesine zaman ayıramayan ya da gece uykusundan uyanıp habere giden meslektaşlarımın hepsinin gününü yeniden kutluyorum.


Bu yazı 1176 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM