Gizem ABATAY
YARININ BÜYÜKLERİNE
16.02.2018

Büyüklere saygı duyularak büyütülen neslin çocuklarıyız. 

Küçük yaşlardan itibaren ağaç yaş iken eğilir sözünü de dayanak olarak alırsak küçükken çocuklara büyüklerini saymaları, sevmelerini öğretiyoruz. Şimdilerde gerçekten bunu ne kadar uygulayabiliyoruz?

Yeni neslin yetiştirilme tarzı artık bizlerden daha farklı olarak devam ediyor. Yeni nesil artık ne yazık ki yeri gelince anne-babalarına bile saygı göstermez, sevmez oluyor. Kaldı ki büyüklere saygıları gittikçe azalıyor. Belki de aile içinde yetiştirirken ufak eksiklikler büyüdükçe artarak çığ halini alıyordur. Sonrasında da işte böyle saygısızlık boyutunda tasvir edilecek türde bir nesil meydana çıkıyor.

Aile içerisinde bile anlaşmazlıkların, çatışmaların olduğu bu dönemlerde dışarıda da büyüklere saygı ve sevgi yok denecek kadar azalmakta artık. Bunun ana nedeni aileler belki de. Gelişen teknoloji, eğitim şartları, çocuklara sunulan çok fazla özgürlük sağlayan yaşam tarzı onları büyüklere saygı, sevgiyi azaltma noktasına getirdi. Artık her istediği imkanı bulan nesil büyükleri de saymaz oluyor. Gerek kendi ailelerindeki büyükleri gerekse dışarıdaki büyükleri.  

Toplumda iç içe yaşadığımız şartlarda büyüklere de saygı duymak şarttır. Bu tek yeni nesil için değil herkes için geçerlidir. Hem aile büyüklerimize hem de dışarıda da tanımadığımız yaşlılarımıza dahi saygı duymak ve saygılı davranmak şarttır.

Ne yazık ki içinde bulunduğumuz toplumda artık sık sık toplu taşıma araçlarında yer dahi veremeyen bir neslin büyümesine şahit oluyoruz.

Büyüklerimize saygı duymak, yerine göre söylediklerine kulak asmak, sözlerini dinlemek bizlerin yapabileceği davranışlardır.

 Çocuklar konusunda da anne-babalara büyük görev düşüyor. Çünkü bir ailede çocuklar nasıl bir yaşantıya dahil olursa ileride de öyle bir aile yaşantısı sürdürmek isterler.  


Bu yazı 1603 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM