Gizem ABATAY
KAN VER, CAN OLSUN
09.03.2018

Kan bağışı bir gün hepimizin ihtiyacı olacağı en önemli unsurlardan birisidir. O nedenle de bu durum düşünülerek kan bağışı yapmamız hepimizin insan olarak asli görevlerinden birisidir. Ülkemizde öncelikli olarak Kızılay bu görevi her şehirde, her bölgede yerine getiriyor. Vereceğimiz bir poşet kan bir kişinin hayatı kurtaracak kadar fazlasıyla önemli ve hayati.

Bizler insan hayatı konusunda çok fazla duyarlı olmak zorundayız. Kan bağışı yeterince çok yapılırsa hastanelerde özellikle trafik kazalarında yaralanıp acil müdahale gereken kişilere zaman kaybetmeden temin edilebilir. O yüzden de kan bağışı şartlarına uyan kişiler yılda en az birkaç kez kan bağışı yapmalıdırlar.

Kan bağışçısı olmanın insana bir zararı olmamakla beraber daha çok kazandırdığı avantaj vardır. Çünkü kan bağışında hem bir hayatın kurtarılmasına katkıda bulunmak hem de vücuttaki kanın daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Kan bağışçısı olmak isteyenler ne yazık ki ülkemizde yeterli sayı ve düzenli bir bağışta değildir. Bizler sadece 30 dakikamızı ayırarak böylesine önemli bir sorunun çözülmesine yardımcı olabiliriz.

Kan bağışçısı olmanın belli şartlarına gelecek olursak da yaş sınırı olarak 18-65 yaş arası 50 kg üzerinde olan her sağlıklı kişi bağışçı olabilir. Yaklaşık 30-35 dakika sürecek bir işlem kan bağışı fakat sonucu daha büyük. Bir hayat kurtarmak bunun için 30-35 dakika ayırmaya yetmez mi ?

Üstelik vereceğimiz kan bizim için bir kutu kola kadardır. Yani bizde kansızlık yada kan düşüklüğü yapmaz. Bu konuda da bizlerde bir sorun yaratmayacağına göre hala kan bağışçısı olmak için neyi bekliyoruz ki ?

Erkeklerde 90 günde bir, bayanlarda ise 120 günde bir kan bağışçısı bile olabiliriz. Bir hayat kurtarmak için uzun periyotlarla kan bağışçısı olmaya değecek kadar önem arz eden bir durum bu. Bir gün buna bizlerinde ihtiyacı olabileceğini ise hiç unutmamalıyız.

Gönüllü yapılan kan bağışçılığının artması ülkemizin ihtiyacını karşılama oranında daha da kolaylıklar sağlayacaktır. O nedenle de kan bağışçısı olmak için bekleyecek günümüz, haftamız ya da aylarımız olmamalı.

Yarım saatte verilecek kan bir hayata vesile olacaktır çünkü!
İnsan olarak bize düşen gönüllü kan bağışçısı olarak düzenli periyotlarla kan bağışı yapmalıdır. Bize gerekli olacağı günü beklemeden yapmamız gerekir.


Bu yazı 1477 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM