Gizem ABATAY
MİMARSİNAN
08.04.2018

Ülkemize sayısız eser bırakan Mimarsinan’ın bu yıl 430.ölüm yıldönümü. Ağırnas doğumlu olan Mimarsinan sadece dönemine değil, yıllar sonrasına da damga vurdu. Hala da eserlerindeki yankılar devam ediyor.

Eserleri ülkemizdeki insanların yanı sıra yurtdışından gelen ziyaretçileri de hayranlık içerisinde bırakan Mimarsinan tarihte bilinen kadarıyla üç yüz elliyi aşkın eser inşa etti. Camiler, külliyeler, çeşmeler ve medreseler yapmıştır. Mimari eserlerini inşa ederken de aynı zamanda çevre düzenlemelerine de önem vermiştir. Yapacağı eserin önce çevresini düzenledikten sonra eseri yapmaya başlayan Mimarsinan, çevresine uygun eserler yaptı.

Mimarsinan’ın eserlerinde bazı özellikler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise depreme karşı tedbirler almış olması, yapıtların temelinde kullanılan temel harcıdır. Eserlerinde dehasını kullanan Mimarsinan insanları her dönemde şaşırtmıştır.

Bizlere kalan eserlere bakacak olursak eğer,

84 tane camii,52 tane mescit,22 tane türbe,57 tane medrese,7 tane okul,17 tane imaret,3 darüşşifa,

8 tane köprü,20 tane kervansaray,35 tane köşk ve saray,48 tane hamam,6 tane ambar

Osmanlı-Türk mimarlığı onunla birlikte bireşim sürecini tamamlamış, arayış aşamasından klasik dönemine geçmiştir. Bu geçiş, biçim olarak kubbeyi, düzenleme ilkesi olarak da merkezi planlı yapıyı anıtsal bir mimarlığın en önemli öğesi olan kubbeyi ve ona bağlı taşıyıcılar sistemini en yalın ve açık biçimde kullanıp onu anıtsal mimarlık düzenlemelerinin çekirdeği durumuna getirmek Osmanlı-Türk mimarlığının dünya mimarlığına bir katkısıdır. Böylece hem Doğu, hem Batı ile ilişki içinde olan, Anadolu ve Akdeniz kültürlerine sahip çıkan bir Osmanlı-Türk İslâm mimarlık bileşimi ortaya çıkmıştır.

 

Türk-İslâm mimarisinin kurucusu olan mimarların pîri Mimar Sinan 9 Nisan 1588'de 90 yaşında vefat etmiştir. Lâkin onun yaptığı eseler hâlâ daha adeta pîrliğini kanıtlamak için ayaktadır.

 


Bu yazı 1288 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM